Komorowski lett a lengyel elnök

A szokásosnál nagyobb részvétellel zajlott a lengyel elnökválasztás második fordulója. A két induló között az előrejelzések fej fej melletti küzdelmet jeleztek. Végül az exit poll eredmények szerint Bronislaw Komorowski győzött.

Az első eredmények szerint, amelyeket a közvélemény-kutatók a kampánycsend befejezése pillanatában tettek közzé, a választások győztese Bronislaw Komorowski. A politikust, aki eddig a szejm elnökeként ideiglenes államfő volt, a jobboldali-liberális Polgári Platform (PO) jelölte. Alig maradt el tőle a jobboldal konzervatív-nacionalista szárnyának képviselője Jaroslaw Kaczynski, a Jog és Igazságosság (PiS) párt jelölte, amelynek ő az elnöke.

Az első exit poll eredmények szerint Komorowski a választók 51,09 (SMG/KRC), 51,11 (Homo Homini), illetve 53,1 százalékot kapott. A részvétel is meghaladta a jogosultak ötven százalékát. Az első fordulóban is Komorowski volt az első helyen, de ellenfele szorosan a nyomában járt. A mostani szavazás nyilván ugyanazt a politikai térképet mutatja majd: a nagyvárosok, a nyugati és tengermelléki polgárosultabb országrészek a liberális jelöltet, a keleti és délkeleti vajdaságok, a kisebb falvak és városok a konzervatív jelöltet preferálták. A két forduló között a jelöltek között tévévita volt. A szakértők szerint az eredmény 1:1 volt. Sokan azt jelezték előre, hogy Kaczynski akár meg is szerezheti fivére örökségét.

A lengyel elnökválasztás rendkívüli volt minden tekintetben. Az országban szokottnál nagyobb részvétel is jelezte, hogy a társadalom érezte, komoly tétről van szó, a lengyel fejlődés útjáról szavazhatnak. Rendkívüliek voltak az előzmények. Lech Kaczynski államfő, felesége és kísérete odaveszett az oroszországi Szmolenszk repülőterén. Azért utaztak oda, hogy tisztelegjenek Katynban a lengyel mártírok sírjánál. Sok ezer lengyel katonatisztet és tisztviselőt végeztek ki törvénytelenül a szovjet állambiztonsági szervek (NKVD) emberei itt 1940 áprilisában Sztálin utasítására. Az elnöki különgép, egy Tu–154 rossz időjárási, látási körülmények között zuhant le, valamennyi utasa ott veszett. A tragédia megrázta a társadalmat. Sokan együttérzésből is az elhunyt politikus ikerfivére mellé álltak. Táborában sokan úgy vélték, a tragédia valamilyen összeesküvés következménye volt, nyilvánosan vádolták bűnrészességgel a kormányzó PO-t és Donald Tusk miniszterelnököt. A kampányban mindkét elnökjelölt szelíd, megegyezésre kész arcot mutatott. Kaczynski azt ígérte ellensúlyt képez majd a Tusk-kormány gazdasági reformterveivel és kevéssé hazafias külpolitikájával szemben. Komorowski viszont azzal nyert meg több szavazót, hogy nem fogja vétókkal akadályozni a régóta halasztott intézkedéseket. Feltehetően ez az ígéret segítette nyerni. Sok liberális, modernizáció párti lengyelt riaszthatott Jaroslaw Kaczynski esetleges győzelme. Ő nyilvánosan jó és rossz lengyelekre osztotta a társadalmat. Komorowski hívei még idejében hazatértek a kánikulai nyaralásból, hétvégi pihenésről is.

Az ötvennyolc éves Bronislaw Komorowski eredeti képzettsége történész. Ötgyerekes családapa, történelmi nevet visel. Már középiskolás korában csatlakozott a kormányellenes ellenzékhez. Később a Szolidaritás aktivistája lett, 1981. december 13-án internálták. A rendszerváltás óta aktív résztvevője a politikai életnek, volt honvédelmi miniszter is. A PO alapító tagja.

Komorowski, oldalán feleségével Annával. Győzelmét ünnepli híveivel a Polgári Platform varsói székházában
Komorowski, oldalán feleségével Annával. Győzelmét ünnepli híveivel a Polgári Platform varsói székházában
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.