Több országban áll a bál a kémügy miatt
Egy egyre inkább a bizalomra épülő kapcsolat irányában haladunk. Túl vagyunk a hidegháborún – Philip Gordon amerikai külügyi államtitkár szavai szerint a nagy vihart kavart kémügy dacára továbbra is ez a helyzet Washington és Moszkva viszonyában. Megfigyelőknek ugyanakkor feltűnt, hogy amikor Barack Obama – egy más témájú sajtótájékoztatón –a múlt heti FBI-rajtaütéssel kapcsolatos kérdést kapott, egyszerűen megköszönte a riportereknek a részvételt. Vlagyimir Putyin orosz kormányfő viszont azt mondta Bill Clinton exelnöknek: az amerikai rendőrség „elszabadult”, egyben reményét fejezte ki, hogy az ügy nem veszélyezteti a kapcsolatokban elért eredményeket.
Washingtoni illetékesek szerint folyamatos az egyeztetés a két kormány között. A kedélyeket az óceán ezen az oldalán tovább borzolta csütörtökön, hogy orosz sajtójelentés szerint az egyik feltételezett ügynök, Anna Chapman édesapja, Vaszilij Kuscsenko ma is a moszkvai külügy alkalmazottja, korábban pedig Kenyában dolgozott diplomataként. Chapman orosz fővárosban élő anyja mindenesetre lánya ártatlanságát hangoztatta. A 28 éves, internetes fotóival is feltűnést keltő nőre a „végzet asszonya” kifejezéssel is utal a sajtó. Amennyiben a Komszomolszkaja Pravda cikke igaz – az állitást eddig hivatalosan nem erősitették meg, de nem is cáfolták –, a múlt héten, Amerikában lefülelt, feltételezett orosz ügynökhálózat legalább egy szálon a hivatalos moszkvai körökhöz köthető. Mint arról lapunk is beszámolt, aManhattanben öszszeesküvéssel megvádolt tízeket konkrét kémkedésért nem vonják ugyan felelősségre, az azonban önmagában büntethető, hogy diplomáciai fedés nélkül egy idegen államnak dolgoztak az ügyészek szerint.
Csak olaj a tűzre, hogy Cipruson nyoma veszett a tizenegyedik gyanúsítottnak, a Lárnakában őrizetbe vett Christopher Metsosnak, akit óvadék ellenében engedtek szabadon. Négy hét múlva lenne esedékes a kiadatási meghallgatása. Megfigyelők utalnak arra: ha Metsos átjut az északi, török ellenőrzés alatt lévő országrészbe, úgy menedékhez juthat, ugyanis a csak Ankara által elismert Észak-ciprusi Török Köztársaságnak nincsenek kiadatási egyezményei. Londonban és Dublinban is aggodalmat keltett mindeközben, hogy az FBI állítása szerint az ügynökháló tagjai hamis brit és ír útleveleket is használtak. – Csak öt hónap telt el azóta, hogy tudomásunkra jutott: egy Moszad-egység nyolc ír útlevelet használt, miközben egy dubai szállodában megölte Mahmud al-Mabhuh Hamasz-vezetőt – emlékeztetett egy ír politikus, szorgalmazva, hogy kéressék be az USA és Oroszország nagyköveteit Dublinban.