Titokban tárgyaltak törökök és izraeliek

Titkos tárgyalásokat folytatott szerdán Ahmet Davutoglu török külügyminiszter és Benjamin Ben-Eliezer izraeli ipari, kereskedelmi és munkaügyi miniszter – jelentette az izraeli és a török média. A találkozó enyhülést jelenthet a két ország kapcsolataiban. Ezek a gázai segélyflottilla elleni, kilenc török állampolgár életét követelő izraeli támadás után váltak feszültté.

Egymásnak ellentmondó hírek láttak napvilágot arról, Brüsszelben vagy Zürichben találkozott a két politikus. Jellemző, hogy míg a törökök azt állítják, a megbeszélést Izrael javasolta, addig az izraeliek szerint a törökök kérésére történt a találkozó. A kapcsolatok romlása valójában egyik félnek sem állhat érdekében, de sokat adnak a látszatra: kinek volt sürgősebb a helyzet javítása. A Haarec izraeli lap szerint Washington gyakorolt nyomást két szövetségesére, hogy rendezzék viszonyukat.

A megbeszélésről először az izraeli sajtó adott hírt. Egyesek szerint az információt Avidgor Liberman izraeli külügyminiszter szivárogtatta ki, aki rendkívül dühösen fogadta, hogy Benjamin Netanjahu kormányfő nem avatta be őt a találkozó tervébe.

A titkos tárgyaláson állítólag semmi rendkívüli nem történt.

Davutoglu megismételte Ankara feltételeit: Izraelnek bocsánatot kell kérnie, kártérítést fizetnie, bele kell egyeznie egy nemzetközi vizsgálatba, és meg kell szüntetnie a Gázai övezet elleni blokádot, ha normalizálni akarja viszonyát Törökországgal. Netanjahu a jövő héten Washingtonban találkozik Barack Obama amerikai elnökkel, akinek nemcsak erről a találkozóról tud majd részletesebben beszámolni. Az izraeli kormányfő szerdán közölte, elérkezettnek tartja az időt a palesztinokkal folytatott közvetlen tárgyalásokra. Mahmud Abbasz palesztin elnök izraeli újságíróknak adott interjújában azonban jelezte: ehhez további előrelépések szükségesek. Abbasz biztatta az izraeli vezetőket, fogadják el a 2002-ben született arab béketervet, mely az 1967 előtti határokat veszi alapul. A palesztin elnök elmondta azt is, hajlandó hozzájárulni, hogy ENSZ-, vagy NATO-csapatok települjenek a jövőbeli palesztin állam területére (biztosítva a térség békéjét), ezt az izraeli tárgyalópartnerekkel is közölte, akik nem reagáltak a javaslatra.

Izraelnek érdekében állna a tárgyalások megkezdése: egyrészt visszanyerhetne valamennyit az elmúlt években elveszített nemzetközi szimpátiából, másrészt kihúzhatná a talajt a térség szélsőséges vezetői alól, akik a palesztinügyet használják fel saját hatalmuk megerősítésére. A libanoni Hezbollah például komoly arzenált épített ki az elmúlt években. Sőt, a Wall Street Journal szerint Irán olyan különleges légvédelmi radart szállított Szíriának, amellyel lehetetlenné válna, hogy Izrael meglepetésszerű légi csapást mérjen egy iráni nukleáris célpontra. A radarral Szíria és közvetve Irán „betekintést” nyerhet az izraeli légtérbe, s a Hezbollah is tiszta képet kaphat egy jövőbeli fegyveres konfliktus esetén.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.