Petraeus váltja McChrystal tábornokot

Az afganisztáni parancsnok azután kapott selyemzsinórt, hogy meghökkentő stílusban bírálta az Obama-adminisztráció felső vezetését. Helyére David Petraeus volt iraki főparancsnok lép. Kérdés, mindez hogyan befolyásolja a háborút.

Inkább Afganisztán „piszkához”, semmint a diplomáciai tárgyalótermekhez szokott tábornok „rövidzárlatának” tudják be, s ezzel alighanem a lényegét ragadják meg a The Los Angeles Times forrásai Stanley McChrystal tábornok és környezete végzetesnek bizonyult nyilatkozatainak. A Rolling Stone magazinban megjelent és keddre általános megdöbbenést keltett cikk másnapján az ítélet is megszületett: Barack Obama elnök elfogadta az afganisztáni erők eddig korántsem forrófejűként ismert parancsnokának lemondását. Helyére David Petraeus tábornok, a középső parancsnokság feje lép a háború igen kritikus szakaszában; ő korábban az iraki műveleteket is irányította. – A személyi váltás nem jelent stratégiaváltást – hangsúlyozta Obama.

Az elnök – elismerve a távozó tábornok érdemeit – azt mondta: a nyilatkozat nem üti meg a normát, amit egy főparancsnoknak követnie kell. Obama előzőleg az Ovális irodában négyszemközt fél órát tárgyalt McChrystallal, aki Robert Gates védelmi miniszternél is járt.

Az 56 éves tábornok körül –aki egy éve állt a közép-ázsiai országban szolgáló nemzetközi (ISAF), illetve amerikai erők élén – elfogyott a levegő. Az amerikai magazin e hét péntekre keltezett számábanmegjelent cikkben McChrystal és környezete személyeskedő hangnemben beszél Joe Biden alelnökről, Richard Holbrooke elnöki megbízottról („sebzett állat”), Karl Eikenberry kabuli nagykövetről, vagy a bohócnak titulált James Jones nemzetbiztonsági tanácsadóról. – Biden alelnökről kérdez? Az kicsoda? – kapja az adminisztráció második embere, de Obama sem ússza meg. A széles körben „jelentős hibaként”, „fegyelmezetlenségként” elítélt mondatok után – amelyeket McChrystal is megbánt – a Fehér Ház neveket kért már a Pentagontól a parancsnok utódlására. A tábornok mellett Hamid Karzai afgán elnök állt ki a legnyíltabban, a legalkalmasabb parancsnoknak nevezve.

A botrány a lehető legrosszabbkor, az afganisztáni háború – immár Amerika mindenkori leghosszabb hadviselése – kritikus időszakában éri Washingtont, következményei egyelőre beláthatatlanok. Nem tudni, hogyan érinti a kivonulás kezdetének 2011 júliusára tervezett határidejét. Az Obama-adminisztráció és az egyenruhások közötti súrlódás további jeleként Petraeus a minap „feltételesen” állt ki a határidő mellett, de utóbb gyorsan igazodásra kényszerült. Korábban pedig az egyébként nyugalmazott altábornagy Eikenberry diplomáciai táviratait szivárogtatták ki a The New York Timesnak; ezekben a misszióvezető a többi közt a Karzairól alkotott lesújtó véleményét osztotta meg főnökeivel. Közben fogy az idő, hogy érdemben fordítsanak az amerikai politikának és a közvéleménynek is mind terhesebb háború menetén.

Irak után Afganisztán. Obama „bemutatja” Petraeus tábornokot
Irak után Afganisztán. Obama „bemutatja” Petraeus tábornokot
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.