Moszkva ódzkodik a kirgizisztáni katonai beavatkozástól

Százezer menekült, kétezer sebesült és 187 halott a mérlege a múlt pénteken kezdődött zavargásoknak Kirgizisztánban. A közép-ázsiai ország déli részén humanitárius katasztrófa fenyeget az üzbégek és kirgizek között kitört villongások elől menekülők táboraiban, Üzbegisztán és Kirgizisztán határának mindkét oldalán.

A víz-, élelmiszer- és gyógyszerellátás biztosítására nemzetközi segélycsomagok érkeznek a térségbe.

Üzbég források szerint az ország területére eddig 83 ezren (főként idősek, nők és gyermekek) érkeztek a 13 százalékban üzbégek lakta, ötmilliós Kirgizisztánból, amely külföldi, döntően orosz békefenntartók behívását tartaná indokoltnak. Erről az áprilisban hatalomra jutott, Roza Otunbajeva vezette ideiglenes kormány és az általa elűzött, korrupciós vádak elől Fehéroroszországba menekült Kurmanbek Bakijev exállamfő is nyilatkozott.

Moszkva azonban ódzkodik attól, hogy katonáival beavatkozzon a volt szovjet köztársaságban – bár első látásra az eszköze is megvan rá a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete (ODKB) révén, amelynek Oroszország mellett Kirgizisztán, Kazahsztán, Üzbegisztán, Tádzsikisztán, Fehéroroszország és Örményország is tagja.

– Az ODKB csak külső agresszió elhárítására nyújt segítséget, most azonban egy belső, etnikai, klánközi, a maffiacsoportok által is mozgatott konfliktusról van szó – mondta lapunknak Viktor Litovkin. A Nyezaviszimaja Gazeta újság katonai elemzője ugyanakkor hozzátette: az ODKB-nek van egy papíron már létező, alakulófélben lévő békefenntartó egysége is. – Ám ez csak az ENSZ Biztonsági Tanácsa jóváhagyásával vethető be, ha Kirgizisztán az ENSZ-hez fordul, de ez még nem történt meg – érvelt az elemző.

A helyzetet bonyolítja, hogy nem egyértelmű, ki az ország legitim vezetője: Bakijev Minszkbe menekült, Fehéroroszországban őt tekintik Kirgizisztán elnökének, így kérdés, hogy kinek az érdekében avatkoznának be a békefenntartók. (Ez azért is fontos, mert az ODKB békefenntartóinak bevonásához konszenzusra van szükség a tagok között, márpedig Minszk és Moszkva eltérően értékelik a helyzetet.) Ráadásul a kisebbsége által a konfliktusban érintett Üzbegisztán békefenntartóinak megjelenése inkább növelné a feszültséget – ahogy Kazahsztán és Tádzsikisztán megjelenése is visszás volna. Így az ODKB tagjai közül csak Oroszország, Örményország és Fehéroroszország jöhetne számításba. – De egyikük sem szeretné feláldozni saját katonáit a zűrzavarban – vélte Litovkin, elismerve, hogy a be nem avatkozás viszont presztízsveszteséget jelenthet Oroszország számára, megmutatva, hogy az ODKB nem ad valós védelmet.

– Közvetlen orosz beavatkozás csak akkor volna várható, ha orosz állampolgárokat is veszélyeztetne a villongás – mondta Litovkin. Moszkva jelenleg csak a Biskek melletti Manaszban működő katonai támaszpontja védelmének megerősítését vállalta. –A helyzet megoldása egyelőre nem látszik, de ha a térségben érdekelt nagyhatalmak, Oroszország, Kína és az Egyesült Államok közös elhatározásra jutnak, akkor a konfliktus eszkalálódása megakadályozható.

Üzbég menekülttábor
Üzbég menekülttábor
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.