Teljes a zűrzavar az olajfolt körül

A hivatalos adatok újra kétszeresére emelték a Mexikói-öbölbeli környezetszennyezés mértékét, de a sajtó már a „becslések óceánjáról” ír a tanácstalanság nyomán. Az amerikai–brit kapcsolatrendszer is kezdi megsínyleni a pusztítást és a BP-vel kapcsolatos indulatokat.

Az Iván hurrikán 2004-ben elvitte a tetőmet, az ingatlanpiac elsöpörte a vállalkozásomat, most meg itt van ez is! És akkor még csak rólam beszéltünk, a környezetről nem! – fakadt ki Bill Paul, háromgyerekes floridai családapa a minapi, BP-ellenes tüntetésen, amelyen felbukkant Elvis Presley egy hasonmása is. Paul most étterme megnyitásáról mondhatott le. – A lényeg, hogy (az állami) szabályozás hiánya vezetett ehhez a helyzethez – tette hozzá egy további demonstráló, Chris Slick, akinek családneve angolul olajréteget jelent.

A Mexikói-öböl környékén élők haragja csak növekedhetett azzal párhuzamosan, hogy a kőolajszivárgás volumenére vonatkozó hivatalos becslési adatokat ismét alaposan megemelték, ezúttal a kétszeresükre. Naponta 25-30 ezer hordó nyersanyag is szennyezheti a vizeket, részben a partszakaszokat is. Ez a bejelentés immár teljesen elbizonytalanítja a közvéleményt. Míg az elmúlt hetekben a korábbi legnagyobb amerikai olajszenynyezés, az Exxon Valdez tankhajó 1989-es katasztrófája távoli rémkép volt csak, az új számok tükrében most 8–10 nap alatt szivárog annyi, mint akkor összesen. Azaz naponta nagyjából két úszómedencényi olaj. „Válasszon magának számot: 12 ezer 600 hordó, 20 ezer, 30 ezer, 50 ezer” – írja a felröppent számokat sorolva pénteki címoldalán a The Washington Post, „becslések óceánját” emlegetve.

Barack Obama számára egyre nagyobb gondot jelent belpolitikailag is a szenynyezés. A tengerentúli útját elhalasztó elnök a jövő hétre kezdeményezett találkozót a sokat bírált, de megkerülhetetlennek bizonyult „bajtárs”, az áprilisban felrobbant, majd elsüllyedt kitermelő platformot bérlő BP vezetőivel. Arra is igyekeztek rávenni az amerikaiak a világ harmadik legnagyobb olajvállalatát, hogy ne fizessen egyelőre osztalékot. A BP pusztán a csütörtöki volumenkorrekcióra értékének hét százalékát vesztette el a tőzsdén, és mindösszesen már csaknem a felét éri piaci kapitalizációban az április 20-i katasztrófa óta. Felvásárlás, illetve csőd is fenyegetheti, amíg nem látszik világosan, állja-e majd a halomban érkező kártérítési igényeket.

A TheNew York Times eközben arról ír címlapján: már vezető brit politikusok sem kerülhetik meg a nyilatkozatokat, miután a BP tekintélye alaposan megtépázódott az óceán túlpartján. Nemcsak média-, de időnként konkrét vandál támadások is érik. David Cameron miniszterelnök együttérzését fejezte ki az amerikaiak frusztrációja kapcsán, miközben GeorgeOsborne pénzügyminiszter inkább azt a gazdasági értéket emelte ki, amivel a cég a két népet gazdagítja –mutat rá a világlap. – Ismert, hogy a brit nyugdíjalapok kiszolgáltatottak a BP-nek, így érthető az országos aggodalom, ha egy brit nagyvállalatra folyamatosan sarat dobálnak a médiában – fogalmazott Boris Johnson, London konzervatív polgármestere.

Az AP fotóriportere a víz alá száll
Az AP fotóriportere a víz alá száll
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.