Göröngyös utat járt be Robert Fico

Robert Fico tizenkét évvel ezelőtt, a reformkommunistákból alakult Demokratikus Baloldal Pártjának harmincnégy éves alelnökeként még azért lelkendezett, hogy Szlovákiának végre olyan koalíciós kormánya lesz, amelyben nem kap helyet Vladimír Meciar, és kiszorulnak Ján Slota emberei is. 2006-ban viszont éppen az e két politikus vezette Demokratikus Szlovákiáért Néppárttal és a Szlovák Nemzeti Párttal lépett koalícióra.

Ugyancsak 1998-ban – miután fi atal kora miatt nem lehetett az ország legfőbb ügyésze – kijelentette: „Ennek ellenére nem fordítok hátat azoknak, akikhez azonos értékrend, sok esetben barátság köt.” Néhány hónappal később azonban sértődötten kilépett az SDL-ből, és 1999 decemberében Smer (Irány) néven új pártot alapított, amelynek azóta is az elnöke.

Új posztján kezdetben Tony Blair harmadik utas politikáját igyekezett követni, ám rádöbbent, hogy a balközép politizálással aligha tud sok hívet toborozni. Ezért fokozatosan hazafias érzelmű szociáldemokratának kiáltotta ki a pártját, s bekebelezte a kis baloldali pártokat. Göröngyös úton jutott el a kormányfői posztig. 2002-ben azzal kampányolt, hogy „loptak Meciar országlása alatt, és ugyanezt tették Dzurinda regnálása idején”. Órásplakátjain meztelen fenekű gyermekek tűntek fel azzal a felirattal, hogy ide juthat Szlovákia, ha bármelyikük a kormányrúdnál marad. Hangzatos kampánya ellenére a Smer csak 13,5 százalékot szerzett a 2002-es választásokon, és ellenzékbe szorult.

Az elkövetkező négy évben Mikulás Dzurinda jelentős reformokat vezetett be. A tizenkilenc százalékos egykulcsos adó és főleg a jóléti kiadások drasztikus csökkentése számottevő elégedetlenséget váltott ki. A reformok rövid távon beérő eredményeinek lebegtetésével a szegényebb és a középréteghez tartozókat sem lehetett megnyugtatni. Ezt a helyzetet lovagolta meg Fico, aki nekirontott a multiknak, a szerinte milliárdos hasznot bezsebelő bankoknak, és leginkább a Dzurinda-kabinet szociális érzéketlenségét ostorozta – sikerrel. Négy évvel ezelőtt a Smer 26,9 százalékos támogatottsággal megnyerte a választásokat. Ezután tárgyalt ugyan minden parlamenti párt vezetőivel, de végül Meciar és Slota pártjait választotta koalíciós partnerként.

Akkortájt 46,3 százalékkal toronymagasan vezette a szlovákiai politikusok népszerűségi listáját. Beértek az előző kormány reformjai, Szlovákiában bevezették az eurót. Szakértők szerint Fico azzal tette a legtöbbet, hogy éveken át semmit sem tett – vagyis ígérete ellenére nem rombolta szét, amit az előző kabinet felépített.

Fél évtizede töretlenül a legnépszerűbb szlovákiai politikus, noha már csak 26,4 százalékkal vezeti a listát. Kormányának korrupciós ügyeit sokáig azzal mentegette, hogy a koalíciós partnerei sárosak. Öt Slota-párti minisztert menesztett, és Meciar négy emberét rúgta ki az agrártárca éléről. A Smer botrányait viszont igyekezett a szőnyeg alá söpörni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.