Esőben voksolt Hollandia

– Azért szavaztam Job Cohenre, a Munkapárt kormányfőjelöltjére, mert egy intelligens emberre van szükségünk, nem valakire, aki csak kiabálni tud, de valójában nem mond semmit – mondja Vilmakilépve a szavazóhelyiségből Amszterdam egyik déli negyedében.

Aztán meg is magyarázza: Geert Wilders, az iszlámellenes kijelentéseiről híres politikus ellen szavazott. – Most kell eldönteni: olajat öntünk a tűzre vagy higgadtan kezeljük a bevándorlók kérdését, ami hoszszú távú eredményt hozhat – fejti ki a szakadó esőben.

Nem így egy idősebb, jól öltözött házaspár, akik Wildersre szavaztak. – Betelt a pohár! A bevándorlóknak el kell dönteniük, hogy itt akarnak-e élni, vagy Marokkóban – mondja a Jackként bemutatkozó, napbarnított arcú férfi. – Én sem hordok Marokkóban fapapucsot, nekik sem kéne fejkendőt viselniük Hollandiában – érvel. Leginkább a marokkói fiatalok által elkövetett rablásokra, lopásokra panaszkodnak, amelyek szerintük rettegésben tartják a hollandokat. Külön felháborítja őket, hogy „muzulmánok gyűlölik a melegeket”. – Az előző kormány nem tett semmit az ügyben, csak „teázgatott a muszlimokkal” – utalnak Job Cohenre, aki Amszterdam polgármestereként a nyitás jegyében valóban együtt teázott muszlim vezetőkkel. – A hollandok túl hoszszú ideig voltak túl toleránsak, ezen változtatni kell – mondják, hozzátéve, hogy nehogy azt higgyük, hogy rasszisták, hiszen a suriname-i bevándorlókkal nincs semmi gond.

Egy a zöldekre szavazó hölgy azonban úgy véli: éppenhogy nem beszelnek eleget Hollandiában a rasszizmusról, mintha tabu lenne. – Félek attól, milyen hatása van Wildersnek a közbeszédre, hiszen ma már teljesen normálissá váltak a raszszista megjegyzések – mondja a neve elhallgatását kérő egyetemi tanár. Amszterdam Slotervaart negyede a bevándorlókról és a bűnözésről hírhedt. De ebből alig látszik valami ezen a szürke szerdán. Fejkendős nők és „klasszikus” kinézetű hollandok adják egymásnak a kilincset a városrész egyik szavazóhelyiségében. Itt is, ahogy városszerte, arabul is ki van írva a figyelmeztetés: Egyszerre csak egy ember mehet be a szavazófülkébe.

– Annak adtam lehetőséget, akinek legnagyobb a szája, mert a többiek az elmúlt nyolc évben nem csináltak semmit –mondja végül egy Wilders-szavazó fehér férfi, oldalán egy fekete szépséggel. – A bevándorlók 40 százaléka nem dolgozik, és most, a gazdasági válság után nem tudjuk tovább eltartani őket – magyarázza.

Egy fejkendős fiatal lány, aki óvónőnek tanul, azt mondja, ő a Munkapártot választotta, de nem félWilders pártjától. – Hollandia jó ország, tele jó emberekkel, Wilders pedig csak beszélni tud – fejti ki. – Mindenkinek joga van arra szavazni, akire akar, de Wilders néha bántóan beszel a muzulmánokról –mondja egy szintén munkapárti szavazó férfi, aki 31 évvel ezelőtt, csecsemőként érkezett családjával Marokkóból Hollandiaba.

Az urnák este kilenckor zárultak Hollandiában, ahol feltehetően a liberális Néppárt a Szabadságért és a Demokráciáért (VVD) tud majd kormányt alakítani. Az utolsó napokban ismét ráerősített a Munkapárt (PvDA), nincs kizárva, hogy megszorongathatja a szociális kiadások visszanyesését ígérő liberálisokat, akik a kormányzáshoz több kisebb pártból – köztük a mandátumait várhatóan majdnem megduplázó Wildersé is – választhatnak partnert.

 

Wilders-ellenes plakát az Amstel partján
Wilders-ellenes plakát az Amstel partján
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.