Menekülni nem az EU-ba érdemes

Hatezer euró – ennyi fejpénz járna minden tagállamnak, ha befogad egy EU-n kívülről érkező menekültet. De kiket részesítsenek előnyben: nőket, kizsákmányolt gyermekeket vagy egyes nemzetiségeket?

Finoman szólva nem jeleskedik a menekültek befogadásában az Európai Unió. 2008-ban a világ országai (az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága szerint) 65 ezer menekültnek kínáltak letelepedési lehetőséget – ám az unióban ezek közül csak 4378 személy telepedett le. A huszonhét EU-tagállamból eddig csupán tíz vett részt valamilyen letelepítési akcióban.

Egy kis ösztönzés nem árt –gondolta az Európai Parlament (EP), amely nemcsak megszavazta a közös uniós letelepítési program létrehozását, de mindjárt gondolt a lényegre is: a pénzre. Az unión kívüli menekülteket beengedő tagországok az első évben fejenként hatezer eurót (1,6 millió forintot) kapnának, a második évben ötezer, utána négyezer euró járna. A jogszabálytervezet szerint a „bevételt” fenntartható letelepítési programok kidolgozására kellene költeni.

S hogy ki előtt tárja ki a kaput Európa? Ebben már eltérnek a vélemények. Az EP-képviselők a nőkre és a gyermekekre fordítanának nagyobb figyelmet (főként, ha fizikai vagy szexuális erőszak áldozatai), a tagállamok politikusaiból álló Tanács viszont a földrajzi eredetnek és a menekültek nemzetiségének tulajdonítana nagyobb jelentőséget.

Legyen Európai Menekültügyi Támogató Hivatal: erre a kezdeményezésre is áldását adta a strasbourgi–brüsszeli parlament. Az új intézmény a menedékkérőket befogadó tagországokat segítené, főleg nagyobb menekültáradatok idején. Nem véletlen, hogy a hivatal székhelyéül Máltát szemelték ki – a kis szigetországban a legmagasabb (5800) az egymillióra lakosra vetített kérelmek száma, ez az EU-átlag több mint tízszerese. Az unió szigorát mutatja a minap közzétett Eurostat-adatsor is, amelyből kiderül, hogy a menedékjog iránti kérelmek háromnegyedét visszadobták tavaly az EU-ban. A jogilag egyértelmű helyzetet teremtő menekültstátuszt csak a kérelmezők 12 százaléka kapta meg, 15 százaléknak valamilyen köztes elbírálás jutott (például humanitárius okokból adtak nekik tartózkodási engedélyt). A listát négy ország vezeti, körülbelül húsz-húszezer beadott kérelemmel: Afganisztán, Irak, Oroszország, Szomália. Jóval kevesebben, 1244-en kértek menedékjogot Koszovóból.

Menekülttábor Franciaországban. Nem várják őket tárt kapukkal
Menekülttábor Franciaországban. Nem várják őket tárt kapukkal
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.