Máltán már nem látják szívesen a menedékkérőket

Évente ezrek hagyják el Afrika partjait apró, ám zsúfolt lélekvesztőkben, jobb életet és munkát keresve. A cél: Olaszország. A legtöbben azonban nem érnek oda. Akik egyáltalán túlélik az utat, gyakran Máltán érnek partot – sokszor úgy, hogy fogalmuk sincs, hová kerültek.

A négyszázezer fős szigetország egyre szerencsétlenebbnek érzi földrajzi helyzetét a fekete kontinens és Szicília között. A 2002-ben indult menekültáradat olyan súlyos anyagi és szociális kihívások elé állítja Máltát, amelyekkel egyre nehezebben birkózik meg. Az Európai Unió szabályai szerint ugyanis a menekültstátuszt kérelmezők ügyét abban az országban kell elbírálni, ahol partot értek.

Egy EU-felmérés szerint lehetőségeihez képest a szigetországra nehezedik a legnagyobb nyomás e kérdésben: Málta a GDP-jének 0,26 százalékát költi a menedékkérők ellátására, ami arányaiban ezerszer akkora, mint amennyit Portugáliának kell erre szánnia. A lakosság arányában pedig 1500 újonnan érkezett Máltának olyan, mintha 1,12 millió bevándorló érkezne az Egyesült Államokba.

A menekültáradat 2002-ben indult meg, azóta több mint tizenkétezren érkeztek Máltára. A lakosság először együttérzéssel fogadta őket – az együttélés azonban egyre nehezebb lett, és néhány éven belül ellenségessé vált a menedékkérőkkel szembeni hangulat.

A hatóságokat így két oldalról is támadások érik. A helyiek szerint az állam túlzottan bőkezű a menekültekkel és a menedékkérőkkel (ételt, lakást és számos más szociális támogatást kapnak), míg a nemzetközi szervezetek szerint ennél sokkal többet kellene tennie. Az Orvosok Határok Nélkül szerint például a háromból két menekülttáborban olyan rosszak a körülmények, hogy tiltakozásképpen ki is vonult onnan. A három helyszínen jelenleg ezren zsúfolódnak öszsze: nők, férfiak, egészségesek és betegek vegyesen.

Málta az EU segítségét kérte a rá nehezedő nyomás enyhítéséhez, de a többi tagállamtól érkezett segítség eddig csak jelképes volt. Ám a 2004-ben csatlakozott szigetország az idén erős jelzést küldött az uniónak: bejelentette, hogy immár nem vesz részt az EU közös határrendészeti ügynöksége, a Frontex mediterrán tengeri akcióiban. Merthogy az új szabályok szerint a tengeren talált menekültkérőket nem lehetne visszavinni az indulási országba, és nem is a legközelebbi kikötőben kell őket partra tenni, hanem a csapatok állomáshelyére visszavinni. Akit tehát a máltaiak fognak el, azokat Máltára kellene szállítani – ők pedig ebből inkább nemkérnek.

Akik túlélik az utat, sokszor Máltára érkeznek, bár ezt nem is tudják
Akik túlélik az utat, sokszor Máltára érkeznek, bár ezt nem is tudják
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.