'Ceutában csak megrohadni lehet'

Abdoulaye Koné élete rövid, halála tragikus volt. A húszéves fiatalember túlélte az elefántcsontparti polgárháborút, hónapokig várta sorsa jobbra fordulását egy észak-afrikai menekülttáborban, majd egy teherautó alvázába kapaszkodva sikerült bejutnia Spanyolországba.

Már karnyújtásnyira volt a jobb élettől, amikor a jármű halálra gázolta. Társai néma menettel tiltakoztak Ceutában – az eset ugyanis nemcsak tragikus, hanem rávilágít a spanyol menekültpolitika furcsaságaira.

Koné tavaly szeptemberben érkezett Ceutába, a spanyol fennhatóság alatt álló, északafrikai városba. Beadta a menedékkérelmét, arra hivatkozva, hogy édesanyját megölték, őt pedig gyerekkorában eladták katonának; végül innen szökött meg, de élete sosem lehetne biztonságban hazájában. A spanyol belügyminisztérium elfogadta a kérelmet, megkezdődött a szokásos procedúra. Koné a ceutai átmeneti menekülttáborban lakott, és megkapta a „sárga igazolványt”, amely tanúsítja, hogy folyamatban van kérelmének elbírálása. Ezzel elvileg szabadon mozoghatott volna Spanyolországban, amíg ügye nem rendeződik.

Ám egy tavaly év végi törvénymódosítás értelmében Koné és társai januártól nem hagyhatták el Ceutát, legalábbis legálisan. Így aztán egyre többen kísérleteztek azzal, hogy a kompokra váró teherautók alvázába kapaszkodva vagy az áruk közé elbújva becsempészik magukat Spanyolországba. – Itt csak megrohadni lehet, nincs jövőnk, csak a szoros másik oldalán – mondta az El Paísnak a kameruni Cyrille Blade.

Az új törvény arra hivatkozik, hogy Ceuta és a másik enklávé,Melilla nem tagja a schengeni övezetnek, így Spanyolország köteles ellenőrizni az innen érkező utasokat. A menedékkérők „sárga igazolványa” nem elegendő a belépéshez, még ha Spanyolországon belül a rendőrség el is fogadja azt.

Bírálta a törvénymódosítást számos emberjogi és menekültügyi szervezet, de nem sokra mentek a tiltakozással. Pedig Spanyolország – annak ellenére, hogy földrajzilag a legközelebb esik Afrikához, ahonnan az európai menekültek 45 százaléka származik –nincs előkelő helyen a menekültek rangsorában. 2008-ban mindössze 4500 kérelmet adtak be, ennek a felét tartották alkalmasnak a kivizsgálására, és végül csak 150 embernek adták meg a menedékjogot. Ehhez képest a szomszédos Franciaországban ugyanabban az évben 22 ezer kérelmet regisztráltak.

Nem véletlen, hogy éppen a franciák szorgalmazták az európai menekültügyi politikák harmonizálását. Ennek keretében a spanyolok most újabb 75 ember befogadására tettek ígéretet – igaz, ennek költségét harminc százalékban az Európai Unió állja majd.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.