Papírtalanul Párizsban

A párizsi Bastille téren meghökkentő jelenet fogadta az embert: napok óta itt tüntettek a papírok és tartózkodási engedély nélkül, lényegében illegális bevándorlók. Ehhez azért kell kurázsi.

Ezek az emberek ráadásul dolgoznak, adót és járulékokat fizetnek, ám cserébe semmilyen joggal nem rendelkeznek. Nem helyzetük azonnali rendezését követelik, hanem csak azt, hogy a kormány fektessen le végre világos szabályokat a papírok megszerzését illetően. A mostani helyzet ugyanis az, hogy egy-egy prefektus teljesen önkényesen dönthet ebben a kérdésben. A szabályozás hiánya nyilván nem véletlen: ezzel kívánja a kormány levenni saját válláról a felelősséget.

Camara, aki 1988-ban érkezett Maliból, így fogalmazott lapunknak: „Hosszú ideje ugyanazokat az ígéreteket hallgatjuk, belefáradtunk. Régóta itt élünk, minden problémánkat a papírok hiánya okozza. Nem vagyunk gyilkosok, nem rabolunk, nem drogozunk, munkások vagyunk, akik dolgozni jöttünk ide. Nem más ez, mint modern rabszolgaság: fizetünk minden adót, minden járadékot, de nincs jogunk semmihez. A legtöbbünk évtizedek óta itt él, most azt várják tőlünk, hogy menjünk viszsza? Jól tudják, hogy ez lehetetlen”.

A mellette ácsorgó guineai Dia Ndiath a mindennapok nehézségeiről beszél: „Minden pillanatban veszélyben érezzük magunkat. Ha egy rendőr igazoltat, azonnal a kitoloncolás küszöbén találhatjuk magunkat, pedig semmit sem tettünk. Franciaországban, ha nincsenek papírjaid, folyamatosan veszélyben vagy! Pedig mi csak úgy akarunk élni, mint bárki más”.

Nem fukarkodik a kritikával a szenegáli Cissoko sem: „Öt éve élek Franciaországban, de a Sarkozy-féle »választott bevándorlás« (ami a hiányszakmákban kvótákat állít fel) mindig feldühít. Őseinknek, akiket a franciák gyarmatosítottak, bezzeg nem volt választásuk. A bevándorlók igenis nagyon sokat adtak Franciaországnak: ahelyett, hogy erről a választott bevándorlásról papolnak, rendezniük kéne az összes bevándorló helyzetét. És végül nem ártana, ha Sarko emlékezne rá, hogy ő is egy bevándorló fia” – utal az államfőre.

A sikkes Opera-Bastille előtti tér ma már a megszokott képet mutatja: a kormány megelégelte a dolgot, a rendőrség elszállította a tüntetőket. A bevándorlási hivatal viszont megígérte: megvizsgálja a kérelmüket.

Franciaország 65 millió lakosának nyolc százalékát, közel ötmillió embert tekintenek bevándorlónak a statisztikák. Az illegálisok számát persze nehéz megbecsülni, 200 és 400 ezer között lehet. A bevándorlásügyi miniszter ebből idén 30 ezer embert szeretne hazatoloncolni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.