A zárlat megfojtja Gázát

Gáza a lassú elmúlás világa. 360 négyzetkilométeren másfél millió ember tengődik, az övezetet a legritkább esetekben tudják elhagyni.

Hetven százalékuk szegénységben él, több mint felük munkanélküli. A boltokban van áru, de alig akad, aki meg tudja fizetni az alagutakon átcsempészett, inflálódott javakat. A gyógyszerek ritkán vagy alig jutnak el a kórházakba, ahol a sűrű és kiszámíthatatlan áramkimaradások miatt generátorról megy minden eszköz. Generátorok berregnek az övezetben mindenfelé – ha van elég üzemanyag. Az ENSZ palesztinokkal foglalkozó szervezete, az UNRWA főzőolajat, lisztet, cukrot oszt rendszeresen. Az alagútbiznisz megerősítette a bűnszervezeteket. A saját alagútjait működtető Hamasz továbbra is képes folyamatosan készpénzhez jutni, mellyel működteti az övezetet. A legális gazdaság elhalt. Az ENSZ fejlesztéssel foglalkozó szervezetének felmérése szerint a gázai magánszektor 140 millió dolláros kárt szenvedett a 2008-2009-es háború következtében, az izraeli hadsereg több gyárat is lebombázott a hadművelet során. Azokat – a blokád miatt – azóta sem sikerült helyreállítani. Ezért is van, hogy a palesztinokat politikai szervezeteik tartják el: ki a Hamasz-kormányzatban dolgozik, ki a Ciszjordániát uraló Fatahnak. Utóbbiak nem végeznek valódi munkát, fizetésüket pont ezért kapják Ramallahtól, mintegy hűségpénzként, európai uniós és amerikai forrásból.

A Hamasz valódi minidiktatúrát alakított ki, mióta 2007-ben átvette a hatalmat a szekuláris Fatahtól. Évekkel ezelőtt élmény volt palesztinokkal politizálgatni, mert szabadon szidtak mindenkit, ma inkább nem nyilatkoznak: félnek. Az emberek nem tüntethetnek, a Hamasszal szemben nem megtűrt az elégedetlenség kifejezése. Igaz, a közbiztonság jobb lett, kevesebb fegyverest látni az utcákon.

Gázában az élhető jövőbe vetett hit teljes hiányában telnek a napok. A gázai háború óta állandó a rettegés. Egy gázai ismerős, a négygyermekes Najwa Sheikh nyolcéves fia, Musztafa nemrég közölte: neki bizony nem lesznek gyerekei, mert nem bírná ki azt aggódást, amit anyjának kell elviselnie, mert nélkülöznek, mert az izraeli hadsereg bármikor támadhat, mert orvosi segítség alig van.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.