Pervez Musharraf is a Facebookon kampányol

Újra elérhető a Facebook közösségi oldal Pakisztánban. A népszerű internetes hálózatot két hete tiltotta be egy bíróság, mivel az „Rajzold le Mohamedet” versenyt hirdetett, a muzulmán vallás azonban tiltja a próféta ábrázolását. A felhívás nem a weboldal hivatalos álláspontja volt, hanem felhasználók kezdeményezték.

A döntést Ahmed Chaudhry bíró úgy magyarázta: „Az információkhoz való hozzáférést nem tilthatjuk meg.” Emellett utasította a kormányt, hogy a sértő tartalmakat továbbra is tegye elérhetetlenné, és felhívta a hatóságok figyelmét arra, hogy vizsgálják meg a Szaúd-Arábiában és az Egyesült Arab Emírségekben felállított központi cenzúrahivatal létrehozásának lehetőségét. A bíróság két hét múlva ismét összeül, hogy megvizsgálja, a kormány hogyan halad a javaslatok végrehajtásával. A teljes tiltást a Iszlám Jogászok Fóruma kezdeményezte. Ám a lahore-i bíróság most úgy döntött: csak az iszlámellenes tartalmakat kell blokkolni, és utasította a telekommunikációs hatóságot, hogy oldják fel az internetes oldal tiltását. A pakisztáni hatóságok egy időre a YouTube videomegosztó oldalt is blokkolták, ezt azonban múlt héten feloldották. Itt is csak az istenkáromlónak minősített tartalmak maradtak elérhetetlenek. A pakisztáni hatóságok igyekeznek szoros kontroll alatt tartani az internetet: egy időre letiltották a Flickr fotómegosztó oldalt és a Wikipédia online enciklopédia egyes oldalait is.

A muzulmán országban gyakran vált ki heves reakciókat a lakosság körében, ha egy fórumon ábrázolják vagy megsértik Mohamedet. Salman Rushdie brit-indiai író 1988-ban megjelent regénye, a Sátáni Versek is tiltakozást váltott ki, és a 2005-ben Dániában megjelent Mohamed-karikatúrák is tüntetésekhez vezettek. Két hete a Facebook ellen is tiltakozó megmozdulások indultak.

Bár a feloldást elrendelő bíróság épülete előtt tüntetők tegnap is Facebook-ellenes jelszavakat skandáltak, az országban sokan megkönnyebbülten hallották a hírt. A közösségi oldal a pakisztáni fiatalok életének ugyanolyan szerves része lett, mint a világ legtöbb országában. A magánembereken kívül civil szervezetek és politikusok is használják. A 170 milliós országban 45 millió pakisztáni használja a weboldalt.

Pervez Musharraf egykori pakisztáni elnök éppen a hét végén jelentette be: szívesen viszszatérne a politikába, mert úgy érzi, a fiatalok őt látnák szívesen az ország élén. Ennek bizonyítására a 2008-as lemondása óta Londonban élő politikus azt hozta fel: a Facebookon már több mint kétszázezren lettek „rajongói”. Musharraf aktívan használja politikai bázisának építésére az internetes közösségi médiát (már Twitter-oldala is van). A jelenlegi pakisztáni elnök, Asif Ali Zardari ebben messze elmarad mögötte –három különböző Facebook-oldalán összesen alig több mint háromezer támogatója van.

Pakisztáni fiatalasszony a Facebook ellen tüntet
Pakisztáni fiatalassszony a Facebook ellen tüntet
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.