Szakít a Bush-korszakkal az Obama-doktrína
„Az Egyesült Államok marad az egyetlen ország, amely képes jelentős távolságokban nagyszabású katonai műveleteket indítani és azokat fenntartani”, de „haderőnk túlfeszítetté válik, ha túlságosan igénybe veszszük, nem fektetünk be vagy alkalmazunk kiegészítő eszközöket vagy pedig partnerek nélkül lépünk fel.” A Bush-korszak unilateralizmusával való szakítást jelenti Barack Obama csütörtökön meghirdetett új nemzetbiztonsági stratégiája, amely hallgat a megelőző csapás lehetőségéről is. Egy törvény elvben évente kötelezi az amerikai elnököket, hogy számoljanak be stratégiájukról a kongresszusnak, de a Bush-érában is csak kétszer – utoljára négy évvel ezelőtt – kerítettek erre sort.
Az 52 gépelt oldalon részletezett „Obama-doktrína” négy, „megkerülhetetlenül összefüggő” tartós nemzeti érdeket nevez meg: a biztonságot, a prosperitást, az értékeket és a világrendet. Obama elnökségének eddigi tizenhat hónapja tükrében ezek kifejtésében nem szerepelnek nagy meglepetések –így például a Fehér Házmegerősíti elkötelezettségét az atomfegyverek terjedésével szemben, az éghajlatváltozás mérséklése mellett és a guantánamói fogolytábor bezárására. A szeptemberi, pittsburghi csúcs határozatának megfelelően nyugtázza, hogy a G8-csoport helyét a nagy feltörekvő országokat, így Indiát vagy Brazíliát is magában foglaló G20-ak veszik át a nemzetközi gazdasági együttműködés vezető fórumaként. A politikai kapcsolatokról szóló rész szerint az európai szövetségesek az amerikai globális kapcsolatépítés „sarokköveit” jelentik. Az adminisztráció elkötelezettséget vállal az Izraellel való „erős partnerség” fenntartására, de nyomatékkal esnek latba a térség arab országaival, így Szaúd-Arábiával és más öbölállamokkal ápolt kapcsolatok is.
A Fehér Ház átgondolja a terrorizmus elleni stratégiát is. –Az ellenségünk nem a terrorizmus, mert az csak egy taktika. Nem is a terror, mert az pedig egy lelkiállapot. Nem is dzsihádistaként vagy iszlamistaként írjuk le ellenségünket, ez (ugyanis) azt a hamis képet tükrözné, mintha az al-Kaida és szövetségesei vallási vezetőkből állnának, akik szent ügyet védelmeznek, miközben egyszerűen csak gyilkosok – értelmezte a stratégiát a The Washington Postnak John Brennan, Obama tanácsadója. Szerinte a helyes megfogalmazás ez: „az Egyesült Államok háborúban áll, mégpedig az al-Kai dával és terrorista szövetségeseivel”. Az AP hírügynökség rámutat: az Obama-doktrína az első, amely érdemben tárgyalja a belföldi terrorizmust. Amerikai földön született a palesztin származású Nidal Malik Hasan őrnagy, a 13 halálos áldozatot követelő texasi vérengzés feltételezett elkövetője, és itt él honosított amerikaiként a pakisztáni születésű Faisal Shahzad, akit a hó eleji, manhattani robbantáskísérlettel vádolnak.