Legyőzheti az olajat a „top kill”

Obama fél évvel meghosszab bítja a moratóriumot a mélytengeri olajkitermelésre adott engedélyekre. 19 millió gallon olaj ömlött a tengerbe, ez minden idők legnagyobb amerikai szennyeződése.

Optimistán nyilatkozott a BP az olajszivárgás megfékezésére tett legújabb erőfeszítéseiről Thad Allen tengernagy, a parti őrség parancsnoka. A „top kill” nevű módszerrel megállították a szivárgást, és jelentősen csökkent a nyomás a vízfelszín alatt másfél kilométer mélyen lévő kútnál. Ugyanakkor teljes sikerről csak akkor lehet beszélni, ha a nyomás nullára csökken, a kutat pedig izolálni tudják.

A „top kill” elfojtó módszer lényege, hogy egy hajóról több ezer hordónyi viszkózus, iszapszerű anyagot fecskendeznek a kiáramlási pontra, hogy ellensúlyozza a kőolajnyomást. Előzőleg Doug Settles, a több mint egy hónapja katasztrófát okozott kitermelő platform működtetője, a BP főnöke is óvatosságra intett: nem szabad elkiabálni a sikert. Ugyanakkor a helyszínen dolgozó szakemberek elégedetten nyugtázták, hogy ezúttal nem léptek fel olyan műszaki problémák, amelyekkel már az elején számoltak. Mint emlékezetes, korábban egy hatalmas olajfogó kupolával akarták elapasztani az egyre kiterjedtebb szennyeződést előidéző szivárgást, de az kudarcott vallott, miután az igen nagy mélytengeri nyomás mellett gázhidrát képződött.

Az olaj immár több mint egy hónapja ömlik a Mexikói-öbölbe, legalább napi ötezer hordónyi ütemben. Elérte az USA déli partjait, megbénította a halászatot és a turizmust, pusztítja a ragacstól fulladozó őshonos állatokat, köztük Louisiana állam jelképét, a veszélyeztetett fajok listájáról nemrég levett barna pelikánt. A szennyeződés eltakarításában részt vevő halászok közül pedig számosan megbetegedtek.

A BP-hez eddig 26 ezer kártérítési igény futott be, összesen mintegy 32 millió dollár értékben. Az Obama-adminisztráció keményen bírálta a BP-t, sőt a cégnek a területről való elküldését is kilátásba helyezte, ám később visszakozott. Ilyen körülmények között egy friss felmérés tanulsága szerint az amerikaiak 53 százaléka értékeli gyengére vagy igen gyengére az elnök erőfeszítéseit a környezeti katasztrófa kezelésére. A Fehér Ház mindenesetre a szabályozás szigorításáról döntött, így például környezeti hatástanulmányhoz kötik az offshore kitermelési engedélyeket. Egyelőre fél évvel meghosszabbítják a mélytengeri fúrásokra hirdetett moratóriumot. Ez politikailag is kényes kérdés: a Mexikói-öbölbeli katasztrófa éppen akkor világít rá (újra) az Egyesült Államok energiaproblémáira, amikor Obama a déli partszakaszon túli területekre, így az Atlantióceán térségére vonatkozóan is jóváhagyta az offshore kitermelést.

Az elfojtás pillanatai – még nem tudni, hogy sikeres lesz-e
Az elfojtás pillanatai – még nem tudni, hogy sikeres lesz-e
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.