Dudus Amerikába menne
Vasárnap óta tartanak az öszszecsapások a jamaicai főváros, Kingston nyugati részében a biztonsági erők és a fegyveres bandák között. Utóbbiak azt akarják megakadályozni, hogy a hatóságok kiadják az Egyesült Államoknak Dudust, a legismertebb jamaicai drogbárót, aki ellen New Yorkban vádat emeltek kábítószer- és fegyverkereskedelem ellen. A hét eleje óta több mint ezer rendőr és katona ostromolja a drogbáró főhadiszállását, de a bűnözőt eddig nem tudták elfogni.
Lehet, hogy nem is akarták? A kérdés azért merülhet fel, mert Dudus a hírhedt Shower Posse (Zuhanykülönítmény) fő nöke, és posztját az apjától örökölte, akinek bandája a 80-as években legalább ezer embert gyilkolt meg Jamaicában és az Egyesült Államokban. A papa később börtönbe került, és amerikai kiadatására várt, mígnem egy rejtélyes börtöntűzben életét vesztette. Az utóbbi években Dudus két fi vére és egy nővére is áldozatául esett a rendőrség vagy a rivális bandák vetélkedésének. Dudus viszont szeretné élve megúszni a dolgot, és szívesebben menne bilincsbe verve Amerikába, mint jamaicai börtönbe, ahol könynyen apja sorsára juthatna.
Hogy miért érdeke a jamaicai hatóságoknak és személy szerint Bruce Golding miniszterelnöknek a drogbáró kiadatásának késleltetése? Hírek szerint azért, mert Dudus túlságosan is szoros kapcsolatot ápolt a kormánypárttal. Hátországa éppen az a nyugat-kingstoni szegénynegyed, amelyik munkáspárti képviselőként a parlamentbe juttatta Goldingot. S amelynek lakossága amolyan keresztapaként tiszteli a drogbárót.
Az emberek gyakran fordultak hozzá élelmiszer- és iskolai segélyért, s amikor megtudták, hogy jótevőjüket le akarják tartóztatni, barikádokat emeltek Nyugat-Kingstonban. Abban a negyedben, ahol a reggae királya, Bob Marley is felnőtt, és ahol a raszta hívei Hailé Szelasszié egykori etióp császárt messiásként tisztelték. Jamaica lakosságának öt százaléka ma is a raszta vallást követi, és a mozgalomnak legalább egymillió híve van világszerte.