Pozsony kemény válaszlépéseket fontolgat

A szlovákiai képviselőház tegnapi rendkívüli ülésén nyilatkozatot fogadott el, amelyben mélységes nyugtalanságát fejezte ki amiatt, hogy a magyar Országgyűlés egyoldalúan, előzetes egyeztetés nélkül módosítani akarja a kettős állampolgárságról rendelkező törvényt, amely alapján ezt a jogot Szlovákia állampolgárainak is megadná. Pozsony szerint ez a lépés sérti a szlovák–magyar alapszerződést és ellentétes számos nemzetközi szerződéssel, több ajánlással, továbbá az EU alapelveivel és értékeivel is. Egyúttal óva int a trianoni békeszerződés érvényességének, a második világháború utáni elrendezésnek az ismételt kétségbevonásától.

Végszavazáskor a dokumentumot 113 szlovák képviselő támogatta. Harmincheten (néhány szlovák ellenzéki honatya, továbbá a Magyar Koalíció Pártjának képviselői, valamint a függetlenekhez tartozó személyek, köztük Bugár Béla) nem voksoltak.

Az indulatos vitában Robert Fico kormányfő is felszólalt, aki szerint ami ma a Magyar Köztársaságban történik, az Szlovákia számára életveszélyt jelent. Úgy vélte, hogy a „barna veszedelem pestise, továbbá a nagymagyar revizionizmus és nacionalizmus ismét életre kelt az Országgyűlésben, és ez utóbbi jelenség Budapest hivatalos politikájává vált”. Figyelmeztette Orbán Viktort, hogy Magyarország nem önmagával, hanem az öntudatos és szuverén Szlovákiával határos. Ezután felszólította a leendő magyar kormányfőt, hogy vesse latba politikai befolyását, függesszék fel az Országgyűlésben a kettős állampolgársággal kapcsolatos törvény módosításának a folyamatát, majd haladéktalanul kezdjenek tárgyalásokat szlovák partnereikkel.

Fico bejelentette azt is, hogy ha a jogszabályt mégis elfogadják, akkor Pozsony kemény válaszlépéseket tesz. Gyorsított eljárásban olyan jogi normát hagynak jóvá, amely alapján az a polgár, aki saját kezdeményezésére kéri a kettős állampolgárságot, elveszíti a szlovákot. Egyúttal pedig elbocsátják azokból az állami hivatalokból és más munkahelyekről, ahol a szlovák állampolgárság is szükséges az adott pozíció betöltéséhez.

Csáky Pál felszólalásában hisztérikusnak és gyermetegnek nevezte a szlovák kormánypártok reagálását. Bejelentette, hogy az MKP parlamenti képviselői kérni fogják a kettős állampolgárságot, miközben továbbra is ragaszkodnak a szlovákiaihoz. – Ha emiatt bármilyen sérelem érne bennünket, akkor jogorvoslatért az alkotmánybírósághoz, indokolt esetben pedig az Európai Emberjogi Bírósághoz fordulunk – hangsúlyozta. Majd közölte, hogy elhagyják az üléstermet, mert nem látnak semmi esélyt a tárgyilagos párbeszédre.

Mikulás Dzurinda, a Szlovák Kereszténydemokrata Unió (SDKÚ) elnöke bírálta a szlovák diplomáciát, hogy megkésve és meggondolatlanul reagál a magyarországi fejleményekre. Hangsúlyozta, hogy pártja kellő időben olyan javaslatot terjeszt elő, amely megvédi Szlovákia érdekeit, de nem bünteti a szlovákiai magyarokat.

Kora délután Pavol Paska házelnök berekesztette a rendkívüli ülést, amely a tervek szerint akkor folytatódik, ha az Országgyűlés valóban megszavazza a Szlovákia által vitatott törvénytervezetet.

Magyar képviselők figyelik a vitát a pozsonyi törvényhozásban
Magyar képviselők figyelik a vitát a pozsonyi törvényhozásban
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.