Vahabita fészek a Kaukázus csúcsai között
A 11 600 fős Gubden valójában nem is „vahabita fészek": körülbelül száz lakója tartja magát radikális iszlám hívőnek és az elmúlt években csak négy helyi állt a hegyekben bujkáló fegyveresek közé. Egyikük azonban a moszkvai metrórobbantásban részt vevő öngyilkos merénylő, Mariam Saripova férje volt, így Bogapov Mohmad-Ali révén a település neve a sajtóban is megjelent.
Bármennyien is vannak azonban a fegyveresek – a soknemzetiségű, 2,5 milliós Dagesztánban számukat alig százra teszik a hatóságok – létük mindenképpen arról tanúskodik, hogy Moszkvának nem sikerül biztonságot teremteni az észak-kaukázusi térségben, ahol tavaly 544 fegyveres támadást, robbantásos merényletet követtek el, döntően rendőrökkel és hivatalnokokkal szemben. 235 ember életét vesztette. Igaz, Moszkva szerint a sikertelenségről a helyi hatalmi elit is tehet.
– A kaukázusi korrupció mértéke már az ország nemzetbiztonsági érdekeit veszélyezteti – jelentette ki szerdán Dmitrij Medvegyev a polgári társadalom fejlesztéséért felelős tanáccsal folytatott találkozóján. Az orosz elnök elmondta, hogy a terroristákkal szemben továbbra is szükség van katonai fellépésre, ugyanakkor rendezni kell a térség szociális problémáit is, hogy a munkanélküliség miatt helyzetüket reménytelennek érző fiatalok ne kerüljenek a radikálisok hatása alá.
– Ostobaság azt mondani, hogy a szociális nehézség a terroristak fő támasza – mondta ugyanakkor Gubdenben a régiót vezető Abdul Iszajev, megjegyezve, hogy a fegyveresek között jómódú, képzett fiatalok is vannak. Szerinte a radikális iszlám előretörése mögött külföldi erők állnak. – Sokan Egyiptomba, Pakisztánba mentek tanulni, azt gondoltuk, tudást hoznak, helyette azonban katonai kiképzést kapott vahabitaként tértek vissza – mondta. A helyiek értékelésében jellemzően jelen van a „külföldi destabilizáló erő”, ami alatt sokan a Nyugatot és Izraelt értik, hivatalosan azonban nem neveznek meg konkrét országokat.
– Én nem érzem nap mint nap a vahabiták közelségét, bár történtek szörnyű gyilkosságok az elmúlt években a mi falunkban is – emlékszik vissza Nurbagan. Szerinte azonban kevesebb lenne a terrorista, ha a földek nem hevernének parlagon, volna munka és eljutnának a moszkvai támogatások is a kivánt célokra. – De nem jutnak el, ezért perben is állok a vezetéssel, miután az 5500 rubeles nyugdíjam (1 rubel kb. 7 forint) mellé sokakkal együtt tavaly óta nem kapom meg az egyébként járó támogatás. Persze úgysem nyerek, de végigcsinálom – legyint lemondóan, miközben két kendős fiatal lány vödrökkel halad el a poros úton. Vízért mennek, a napokban eltört a vízvezeték, így sokan nem jutnak vezetékes vízhez.
Medvegyev Moszkvában azonban több önbizalommal nyilatkozott: – Tudjuk, hova tűnnek a pénzek és kik lopják el. Az állam nem fogja tétlenül nézni az állami források megcsapolását – üzente az elnök.
Gubden, 2010. május