Polgárháborútól tartanak Thaiföldön
Arra a kérdésre, hogy lát-e lehetőséget az immár négy éve, a Thakszin Shinawatra miniszterelnököt megdöntő katonai puccs óta kialakult politikai válság megoldására, a nagykövet azt említi, már a helyi sajtó objektív elemzői is polgárháborútól tartanak. „Csak a reformok bevezetése és mindkét fél kompromisszumkészsége kínálhat megoldást, amikor egy társadalom ennyire megosztott a szociális különbségek miatt” – nyomatékosítja. A vidéki és fővárosi szegények az utóbbi két hónapban végső elkeseredésüknek adtak hangot.
A hivatalos álláspont szerint –amellyel a bangkoki üzleti élet és az értelmiség is egyetért – a fejleményekért egyedül a száműzetésben élő Thakszin exkormányfő a felelős, s az általa fizetett „terroristák”, akik elvegyültek a békés tüntetők között. – Márpedig amíg a kormány nem ismeri el, hogy a feszültség fő forrása valójában a szociális különbség, s nem nyúl a kiváltságos réteget védő politikai felépítményrendszerhez, tehát nem lép a demokratizálás útjára, nem remélhető tartós megbékélés – véli Balogh András. Thaiföld látványos gazdasági fejlődése ugyanis nem párosult politikai reformokkal. A bíróságok, így a választási bizottság – amelynek joga pártokat betiltani, mint Thakszinét, majd egy televíziós főzőlecke ürügyén lemondatni a Thakszinutódkormányminiszterelnökét –s persze maga a hadsereg, mindmind az alkotmányos monarchia égisze alatt a hatalmat gyakorló civil-katonai elit kormányzási politikájának eszköze az ellenzékkel szemben. Thakszin kormányfőként azzal nyerte meg a vidékieket, hogy egészségügyi ellátást és oktatást biztosított. Thaiföld lakosságának hatvan százaléka földműves, ám rizstermésük hasznát a kereskedők és az exportálók fölözik le. A megélhetés reményében a fővárosba felvándorlókkal Bangkok immár 15 milliósra duzzadt, ahol szintén hatalmasak a társadalmi különbségek, mint számos más ázsiai metropolisban.
Nem véletlen, hogy az egy évig tartó katonai kormányzást követő választásokon, 2007 végén, a Thakszin nélküli utódpárt győzhetett. – Feltételezhető, hogy a kormány és a hadsereg egy ideig még a pacifikálásra, a rendteremtésre összpontosít – véli a nagykövet. – Ám ha csak papíron marad az Abhiszit jelenlegi miniszterelnök által egy ízben már beígért ötpontos „megbékélési útiterv” előre hozott választásokkal, azaz az uralkodó elit továbbra sem lesz hajlandó privilégiumai egy részéről lemondani, akkor újra lesznek utcai csaták Bangkokban – véli.