Orbán: Nem ülök fel a provokációknak
Arra, hogy nem lett volna-e célszerűbb elcsúsztatni a kettős állampolgárság témájának napirendre vételét, Orbán Viktor úgy reagált: „az álszentség lett volna”. Hozzátette, hogy a magyar parlament „gyors cselekvése” a kettős állampolgárság ügyében azért „nem volt mellőzhető”, mert Magyarországon volt erről egy népszavazás, és akkor az igenek nagyobb támogatást kaptak, mint a nemek. Az akkori parlamentre a népszavazás eredménye nem volt kötelező, „de ez mégis egy kinyilvánított népakarat” volt. A szlovák népnek és a megválasztott vezetőiknek a tiszteletet az új magyar kormány meg fogja adni. „Most Szlovákiában egy olyan éles választási kampány zajlik, amilyet itt Magyarországon el sem tudunk képzelni. Más a tónus, a hangütés. A nacionalista megközelítési mód teljes polgárjoggal rendelkezik Szlovákiában, ennek a magyarok a szenvedő alanyai, tárgyai” – fogalmazott a Fidesz elnöke, aki egyértelművé tette: egy ilyen választási kampányba a beavatkozás rendkívül kockázatos, épp ezért nem is bonyolódik bele a megalakuló kormány. „Tisztelettel megvárjuk a szlovák kormány megalakulását, és aztán a jó szomszédságra és békés együttműködésre törekedve fel fogjuk venni a kapcsolatot Szlovákiával.”
A sajtótájékoztatón Orbán Viktor közölte, az első miniszterelnöki külföldi látogatásával kapcsolatban „Lengyelországgal vannak tárgyalásban”.
Elkészült a Fidesz és a KDNP törvénymódosítása a kettős állampolgárságról, bár egyelőre még nem nyújtották be. Ebben többek között az szerepel: származásánál fogva magyar állampolgárrá válik minden magyar állampolgár gyermeke. Egyéni kérelemre kedvezményesen honosítható az a nem magyar állampolgár, akinek felmenője magyar állampolgár volt, vagy valószínűsíti magyarországi származását, és magyar nyelvtudását igazolja. Vagyis a határon túli magyarok közül gyakorlatilag bárki kérheti az állampolgárságot. A törvénymódosítás felmentést ad a folyamatos magyarországi lakhely alól is, ha ehhez „a Magyar Köztársaságnak fontos érdeke fűződik”.
A törvény a tervek szerint augusztus 20-án lép hatályba. Bár az indoklás szerint nincs ellentétben Magyarország nemzetközi kötelezettségeivel, kérdéses, hogy azt a szlovák kormány is így gondolja-e. Az 1997-es, állampolgárságról szóló európai egyezmény szerint ugyanis a tagállamok nem korlátozhatják egymást abban, hogy tolerálják-e a kettős állampolgárságot. Pozsony akár meg is vonhatja a szlovák állampolgárságot azoktól, akik kérik a magyart. Az európai egyezmény emellett együttműködési kötelezettséget ír elő a részes államok – vagyis Magyarország és Szlovákia – számára. A magyar hatóságok a szlovák fél kérésére kötelesek tájékoztatást adni arról, ha egy szlovák magyar állampolgárságot szerez – áll az egyezményben. (Munkatársunktól)