Új fejezetet nyit az USA Karzaival
Az afgán vezetésnek fokozottabban fel kell lépnie a korrupcióval és az erőszakkal szemben, Amerika viszont azt követően is kitart partnere mellett, hogy jövő nyáron megkezdi a csapatkivonást az országból – ez a fő üzenete Hamid Karzai afgán elnök háromnapos, újraválasztása óta első washingtoni útjának. –Annak, hogy Afganisztán sikeres lesz-e, következményei vannak az USA-ra és az egész világra nézve – mondta, oldalán Karzaival, Barack Obama, aki „elmélyülő stratégiai partnerségről” beszélt.
A külsőségek tavalyhoz képest érezhetően megváltoztak. Egy éve a pakisztáni elnökkel egyszerre fogadta Karzait, akinek látogatását kínosan árnyékolta be egy számos civil áldozatot követelő légitámadás is. Most az újraválasztott államfőt, akit Amerikában is sokan bírálnak, de fogcsikorgatva elfogadnak megkerülhetetlen partnernek, sorra adják körbe a washingtoni vezetők, és a szerda jelentős részét a Fehér Házban tölthette – a két vezető találkozóját több körben több mint háromórásra tervezték. Pedig a múlt hónapban a vizit veszélyben is forgott azt követően, hogy Karzai állítólag azt mondta afgán törvényhozók előtt: fontolgatja a tálibokhoz való átállást. Ő maga cáfolta ezt. Előzőleg viszont arról beszélt, a Nyugat „bábállamot akar”.
Obama és Karzai nemrég, előbbi kabuli villámlátogatásán, találkozott, de a mostani talán az utolsó eszmecsere, hogy még érdemben fordítani lehessen a 2001 októbere óta tartó háború menetén. A visszatérő veteránok kiújult erőszakról számolnak be, idén 16 százalékkal nőtt az amerikai erőket fenyegető, út menti bombatámadások száma, 2010 első hónapjaiban 115 katona halt meg. (A Karzait kedden fogadó Hillary Clinton külügyminiszter szerint ehhez képest elsikkadnak olyan pozitív hírek, mint a kabuli Amerikai Kereskedelmi Kamara megnyitása.) Egy áprilisi közvélemény-kutatás eredménye szerint az amerikaiak többsége ismét úgy véli, hogy az afgán háborút nem érdemes megvívni. Obama biztatta ugyan Karzait, hogy egyezzen ki a fegyverletételre hajlandó tálibokkal – ami része az USA stratégiájának is –, de az afgán elnök ezt a lázadók legfelső szintjére is ki akarja terjeszteni, amit a Fehér Ház egyelőre nem támogat. Mindkét fél elismerte, hogy a teljes egyetértés nem reális. – Mint két érett ország és kormány között, időről időre közöttünk is lesznek nézeteltérések – mondta Karzai.