III. Aquino a változás ígéretével az elnökség küszöbén
Több mint negyvenmillió szavazó járulhatott az urnákhoz a távol-keleti szigetországban, hogy megválasszák a jelenlegi államfő, Gloria Macapagal Arroyo utódját. Az elnök asszony 2001-ben vette át a hatalmat a korrupcióval vádolt, korábbi filmszínész Joseph Estradától. A börtönt is egy ideig megjárt, ám a szegények körében változatlanul népszerű 73 éves Estrada most újra ringbe szállt, a részeredmények szerint a második helyen áll 25 százalékkal, megelőzve az ingatlanmágnás Manny Villart.
Gloria Macapagal majd egy évtizedig tartó elnökségére is a korrupció gyanúja vetült, férje ellen több ízben is próbáltak vizsgálatot indítani a törvényhozásban. A külvilág szemében a hatalmat gyakorlók öszszefonódására a legkirívóbb példa az volt, hogy a közelmúltban egy manilai bíróság felmentette a gyilkosság vádja alól azt a kilenc rendőrt és egy magánhadsereg két tagját, akik Maguindanao tartományban novemberben egy választási gyűlés 57 részvevőjét, köztük 30 újságírót lemészároltak. A hírek szerint a gyilkosságra parancsot adó Ampatuan család az elnök asszony bizalmasának számított. Nem mentség, hogy Manilának szüksége van megbízható szövetségesekre a déli tartományokban, ahol az autonómiáért harcoló muzulmán kisebbség él, illetve működnek az al-Kaidához köthető fegyveres terrorcsoportok is. Egyébként időnként amerikai katonai tanácsadók is segítik a fülöp-szigeteki hadsereget Mindanaón és a környező szigeteken a fegyveres lázadók elleni elhúzódó háborúban.
„Noynoy” Aquino választási kampányát a visszaélések elleni határozott fellépés ígéretére építette. Képviselőként ugyan nem vált híressé kezdeményezéseivel, ám a jelek szerint szülei – aMarcos diktatúra megdöntésében kulcsszerepet játszó Corazón Aquino későbbi államfő és meggyilkolt férje, Benigno „Ninoy” Aquino –hírneve segített elhitetni a választókkal, hogy az utód megpróbál véget vetni a távol-keleti országot áthálózó korrupciónak és érdekhálózatnak.
A Fülöp-szigeteken tegnap mintegy 17 ezer poszt sorsa dőlt el, ugyanis az elnök- és parlamenti választásokkal egy időben helyhatósági voksolást is tartottak. A képviselőházi helyért indult a talán legismertebb fülöp-szigeteki, az ökölvívó-világbajnokManny Pacquiao, miként a nyolcvanéves Imelda Marcos is, aki arról híresült el, hogy miután diktátor férjével 1986-ban távozniuk kellett az elnöki palotából, több ezer pár cipőt hagyott hátra.
Kisebb-nagyobb fennakadást okozott, hogy most voksoltak első ízben komputerek használatával. A szavazógépek egy része meghibásodott, és ezért számos választókörzetben hosszú sorokban kellett várakozniuk az embereknek, köztük éppen Noynoy Aquinónak is egy Manilától északra fekvő településen. A hírügynökségek összesítése szerint tegnap tíz, a választásokkal összefüggésbe hozható gyilkosság történt. Az AP szerint ez jóval kevesebb a korábbi választásokhoz képest. A legsúlyosabb incidensre a tavaly novemberi mészárlásról elhíresült déli Maguindanao tartományban került sor, ahol egy alpolgármesteri posztért induló két személy hívei csaptak össze, tűzharcban ketten haltak meg.