Választott Nagy-Britannia
Tegnap reggel 7 órától este 10 óráig mintegy ötvenezer szavazóhelyiség várta a magát regisztrált 44 millió brit állampolgár közül mindazokat, akik demokratikus kötelezettségüknek nem tettek már korábban postai úton eleget. A 650 választókörzet közül egyben, a yorkshire-i Thirsk & Maltonban a UK függetlenségi párt (UKIP) jelöltjének halála miatt elhalasztották a szavazást. Egyidejűleg 169 angliai helyi önkormányzat képviselőinek megválasztására is sor került, és ebben természetesen magyar állampolgárok is hallathatták hangjukat. Az országszerte többnyire száraz, napos, igaz, kissé hűvös idő kedvezett a részvételi aránynak, amely legutóbb, 2005-ben 61 százalék volt.
Az első közös BBC/ITV/ Sky News exit poll is csak lapzártánk után kerülhetett nyilvánosságra, az első eredmény pedig legkorábban helyi idő szerint éjfélre futhatott be – 2005-ben az észak-angliai Houghton & Sunderland South körzet végzett az első helyen 42 perces szavazatszámlálási idővel. A végső közvélemény-kutatásokból a Konzervatív Párt biztos elsőként került ki 35-37 százalékkal a 28-29 százalékos Munkáspárt és a 27-28 százalékos Liberális Demokraták előtt. Ez a vezetés még mindig kevésnek tűnt ahhoz, hogy a toryk abszolút többséget szerezhessenek az alsóházban, felvillantva az 1974 óta első döntésképtelen parlament lehetőségét.
A három nagy párt vezetője tegnap már a délelőtti órákban leadta szavazatát. Az Oxfordshire-ben voksoló konzervatív miniszterelnök-jelölt David Cameron menetrendje felborult, mert az illetékes szavazóhelyiség tetejére tiltakozók másztak fel. Ennél sokkal súlyosabb helyzetbe került Nigel Farage európai parlamenti képviselő, aki a hagyományokkal ellentétben Buckin ghamben a UKIP, UK függetlenségi párt jelöltjeként kiállt a parlament elnökével, a konzervatív John Bercow-val szemben. Farage reggel 8 órakor szenvedett repülőgép-balesetet Northamptonshire-ben. A szókimondó euroszkeptikus honatya pilóta által irányított kisgépe egy „Szavazz hazádra, szavazz a UKIP-ra!” feliratot viselő plakátot húzottmaga után. Egyelőre nem ismeretes, mi okozta a repülő lezuhanását kb. tízméteres magasságból, de felmerült, hogy az öt méter hosszúságú poszter zsinórja beleakadt a gép függőleges vezérsíkjába. Valóságos csoda, hogy Farage látszatra „csak” arcsérülést szenvedett. Mind a különc politikust, mind pedig a súlyos, de nem életveszélyes állapotba került pilótát kórházba szállították.
Ha a pártvezetők a médiában nem is szólaltak meg, az elektronika írásos lehetőségeivel a választás napján is éltek. David Cameron százezer tory szimpatizánsnak küldött telefonüzenetet, emlékeztetve őket, hogy ne felejtsenek el a Konzervatív Pártra szavazni ezen a „történelmi” választáson. Gordon Brown kormányfő e-mailben fordult támogatóihoz, kérve őket, segítsenek ismerőseikben tudatosítani a Munkáspárt eredményeit, és felhívni a figyelmet a konzervatív kormányzással járó veszélyekre. A Sky News online verziója szerint a liberális vezér Nick Clegg a Twitter társasági honlapon azzal a kéréssel kereste meg híveit, hogy hajtsák fel a nem szavazókat, és győzzék meg őket állampolgári kötelességük felől.