Az országot is szívesen vezetné az indiai tévéguru
Szvámi Ramdev kora reggeli, a televízióban sugárzott jógaóráit becslések szerint naponta legalább harmincmillióan nézik Indiában. A szegény földművescsaládban született, gyermekként részleges bénultságban szenvedő Ramdev állítása szerint a jógának köszönheti, hogy ma már teljesen meggyógyult. Tanulmányozta a gyógyfüveket, és kilenc évet töltött egy barlangban. Először 2002-ben jelent meg jógaóráival a tévében, és szinte egyik napról a másikra ismert lett.
Az elmúlt nyolc évben hatalmas birodalmat épített ki: haridvari „jógafarmja” hatezer főt képes befogadni. Cégei évi negyvenmillió dolláros forgalmat bonyolítanak, nemrég pedig egy skót szigetet vásárolt számára két támogatója. Ezt Béke-szigetté nevezte át. Állítása szerint képes meggyógyítani a rákot, azt a híresztelést azonban tagadja, hogy az AIDS ellenszerét is megtalálta volna. Naponta 18–20 órát dolgozik, és a hindu tanításoknak megfelelően nem eszik húst – írja a Reuters.
Tanácsait milliók fogadják meg az 1,2 milliárdos országban. Sokan állítják: egészségük javult, mióta követik jógaóráit, az általa forgalmazott termékektől pedig meggyógyultak. Talán Ramdev az egyetlen kérdés, amelyben az indiai politikusok egyetértenek: mind a jobb-, mind a baloldalról vannak magas rangú hívei. Népszerűségének az sem ártott sokat, amikor kiderült, hogy egyes gyógyhatású készítmények elkészítéséhez nemcsak állati, hanem emberi csontokat is felhasználtak gyáraiban.
Ramdev most a politikát készül meghódítani, hogy, mint mondta, megtisztítsa a hatalmas országot a kapzsiságtól és a külföldi befolyástól. Egyes szakértők szerint erre nincs sok esélye, mert a dinasztikus indiai politikába, amelyet két nagy párt, a Kongresszus és a BJP ural, szinte lehetetlen „kívülről” betörni. Még akkor is, ha valakit ismertté tesz a média. Ez utóbbiért is sokan kritizálják: épp hogy az általa elítélt fogyasztói kultúra és a média tette híressé és gazdaggá Ramdevet. Politikusként pedig az is hátrányt jelent talán majd neki, hogy az Indiában nemzeti sportként kezelt, hihetetlenül népszerű krikettet sem helyesli: szerinte az is csak a brit hódítás hozománya, ezért nincs rá szükség.