Miniszter a Colosseumnál
„Minden reggel szenvedek, hogy már megint rólam írnak az újságok.Miniszteri elfoglaltságom mellett nem tudok folyton védekezni, ezért inkább lemondok”– így magyarázta távozását Scajola. Újságírói kérdésre se fedte fel viszont, hogy miből vásárolt luxuslakást a Colosseumnál.
180 négyzetméteren, 9 helyiséges magasföldszinti lakás Róma talán legszebb részén. Scajola 2004-ben, a második Berlusconi-kormány belügyminisztereként jutott a Colosseumra néző ingatlanhoz. Elmondása szerint 600 ezer euróért. A lakásvásárlás hátterét vizsgáló ügyészek szerint viszont valójában másfél millióért, melyet a miniszter kis címletű csekkekkel fizetett ki, feketén, jórészt adómentesen.
A hatóságokat a gyanús tranzakcióra felfi gyelt bank értesítette, és hamar kiderült, hogy a pénz nem is a miniszteré, hanem egy vállalkozótól, Diego Anemonétól származik. Ő vett lakást Scajolának. Az olasz beruházások császárának tartott Anemonét februárban tartóztatták le: a vád szerint csúszópénzzel szerezte meg a földrengés sújtotta L’Aquila újjáépítési beruházásait. Elnyerte az ugyanitt rendezett G8-csúcs közbeszerzési pályázatait is. Ezek az üzletek Scajola lakásának többszörösét érték. „Ostobaság lett volna felfednem, hogy lakásom vételárát Anemone fizette”– mondta ártatlanságot színlelve Scajola. Ráadásul a május közepén őt meghallgató ügyészség még vádat sem emelt ellene. Valójában a sajtó és saját pártja ítélkezett felette: ha a miniszter nem tudja megmondani, miből vett lakást a Colosseumnál, mondjon le – írta a Berlusconi család napilapja, az Il Giornale. Pedig Scajola tíz napon át ismételgette, hogy nem mond le még egyszer. 1983-ban Imperia városának polgármestereként egyszer már korrupcióért letartóztatták. 2002-ben pedig miniszterként kényszerült távozásra. Akkor is közfelháborodásra, mivel fafejű mitugrásznak nevezte a Vörös Brigádok által meggyilkolt Marco Biagi munkajogászt.
A Colosseumnál levő lakóháznál most óriástranszparensek lobognak, rajta a felirat: Scajola, nekünk is vegyél lakást! Aláírás: az évek óta önkormányzati lakásra várók.
Nem Scajola az első miniszter, aki az utóbbi nyolc év során önként távozott Berlusconi kormányaiból. A volt külügyminiszter, Renato Ruggero alig fél év után vette a kalapját, mivel nem osztotta a kormány eurószkepticizmusát. 2004-ben az akkori és mostani pénzügyminiszter, Giulio Tremonti állt fel bársonyszékéből, mert nem kapott elég támogatást gazdasági politikájához. 2006-ban az Északi Liga minisztere, Roberto Calderoli kényszerült távozásra Mohamed-karikatúrás pólója miatt.