Feketelistán a tiszteletbeli konzulok?
Morenth Péter, a Leshotói Királyság Budapesten akkreditált tiszteletbeli konzulja is megerősítette, hogy 2003, a nevezetes Kulcsár-ügy óta még kollegiálisnak sem lehet nevezni a Külügyminisztérium és a tiszteletbeli konzuli testület viszonyát. Emlékezetes, hogy miután Kulcsár Attila, a milliárdos sikkasztással gyanúsított bróker a kirgiz tiszteletbeli konzul autóján szökött külföldre, Kovács László akkori tárcavezető elrendelte, hogy a tiszteletbeli konzuloktól vonják meg a megkülönböztető rendszámot, ne hozhassanak be az országba vámmentesen gépkocsit, ne igényelhessék vissza az üzemanyag áfatartalmát, illetve a konzuli képviseletek helyi alkalmazottai számára ne állíthassanak ki igazolványt. Morenth szerint valójában minden kedvezménytől elestek, amelyeket a diplomaták jogállásáról szóló bécsi konvenció biztosított.
Számos vitapontot rendelettel szabályozni lehetne, ehelyett a Kulcsár-ügy óta kollektív bűnhődésnek vetik alá a konzuli testületet. Erre utal a Nemzetbiztonsági Hivatal 2008-as évkönyvében található kitétel is, amely szerint a „tiszteletbeli konzulátusok működésének olyan tendenciái látszanak meghonosodni Magyarországon, amelyek gyakran felvetik a jogellenes tevékenység gyanúját.” Morenth Péter hozzátette: az igazolványukról most törölt mondat nehézkessé teszi, hogy a tiszteletbeli konzul börtönökben, menekült- vagy befogadóállomásokon eljárhasson az általa képviselt ország állampolgára ügyében.
Kator György, a Finn Köztársaság pécsi tiszteletbeli konzulja elismeri, olykor nem ártana a megkülönböztető rendszám, de munkáját ennek hiányában is jól el tudja látni. Ami a mentelmi jogot illeti, arról Kator azt mondta: ő még senkivel nem találkozott, aki ezzel élni kívánt volna. Szerinte a tiszteletbeli konzuli testület hibát követett el, amikor a Kulcsár-ügy kapcsán nem határolódott el az abba belekeveredett tagjaitól. Azt viszont ő is nehezményezi, hogy a Külügyminisztérium nem csupán azokkal szemben alkalmaz retorziót, akik méltatlannak bizonyultak a diplomáciai jogállásra, hanem az egész testülettel szemben.