A mulasztás oka: fejkendő
Erre a lány megmakacsolta magát, de ugyanígy tett az igazgatóság is. A patthelyzetből botrány lett, amely immár politikai vitát gerjesztett: Spanyolország ezzel belépett azon nyugat-európai államok sorába, ahol komoly vita dúl a muzulmán nők öltözködési szokásairól.
Pozuelo de Alarcónban kétszáz marokkói él. Az El Mundo riportja szerint a helyiek befogadták őket, és jó szomszédok módjára köszönnek egymásnak. Ám a marokkóiak maguk is megosztottak abban, helyes volt-e Najwát kitiltani az iskolából. Az iskolai szabályzat előírja, hogy tilos bármilyen fejfedőt az épületben viselni. „A szabályokat be kell tartani” –mondja több muzulmán is.
A barátnői Najwa mellé álltak, és szolidaritásból ők is fejkendőt kötnek. Tiltakoznak a muzulmán szervezetek is országszerte, és máris megjelent a szélsőjobb, amely feliratokkal ragasztotta tele a középiskola falait: „Vessünk véget az iszlamizációnak” – hirdették.
A kormányzó spanyol szocialistákat váratlanul érte a botrány: még az egyenlőségért felelős miniszter sem tudott egyértelműen állást foglalni.
„Nem szeretem a fejkendőt, de fontosnak tartom a toleranciát” – próbált egyensúlyozni. Az ellenzéki Néppárt viszont úgy véli, hogy az iskola dönt az ügyben; ha Najwának nem tetszik, menjen máshova.
Iszlám politikusok arra kérik a politikai pártokat, hogy ne próbálják a saját javukra kihasználni az ügyet. Óv a következményektől Gemma Martin Munoz spanyol arabista is, aki szerint a kendő viselése már régen nem a muzulmán nők elnyomásának jelképe.