Új-Zéland ellophatja az európai termelők piacait
– Megbirkóztunk az aszállyal, az El Ninóval és a választások utáni zavargásokkal, de ehhez foghatót még nem láttunk –nyilatkozta a kenyai Daily Nation című napilapnak Stephen Mbiti, a kenyai Friss Termékek Exportőr-társaságának elnöke. Dél-Afrika, Zambia és Kenya is sok virágot és zöldséget szállít Európába, amelyek most mind hűtőházakban várják, hogy feloldják a légtérzárat. A kenyai kertészetek máris 12 millió dollárt veszítettek, és minden hűtőház tele van. Kenyában háromezer tonna virágot kellett kidobni a hét végén, és több ezer mezőgazdasági munkást bocsátottak el átmenetileg, amíg újra nem indulnak az európai járatok. A brit Tesco megoldotta a problémát: a Kenyában beszerzett zöldséget Spanyolországba repíti, és onnan teherautókkal viszi Nagy-Britanniába.
Egyes európai országok sem tudják biztosítani a szállítást nagy és fontos piacok felé, mint az Egyesült Államok, Ázsia vagy Ausztrália. A CNN szerint a holland virágpiacokon halomban áll az áru, melyből előbb-utóbb szemét lesz. A norvég halászok is kénytelenek voltak alacsonyabb fokozatba kapcsolni, hogy ne rohadjon rájuk a hal. A német BMW két napra felfüggeszti járműgyártását három németországi üzemében mivel az alkatrészek nem jutottak el a gyárakba – jelentette az MTI.
Új-Zéland viszont örülhet: mind virágot, mind halat tud szállítani, s könnyen lehet, hogy pont most hódítja el az eddig megszerezhetetlennek hitt piacokat. Egy dubai cég például a szokásos mennyiség százszorosát rendelte Új-Zélandról. Amerikát sem érdekli a késedelem oka: ha a házasodni készülők nem kapják meg az orchideát, farkastörvények lépnek életbe, és új szállító után kell nézni. – A telefon folyamatosan csöng, állandóan Észak-Amerika keleti partjáról jönnek be a megrendelések –mondja Greg Keymer, az egyik legnagyobb, új-zélandi virágkiviteli cég vezetője.
A repülési tilalom már a távol-keleti ipari termelést is nehezíti. A japán Nissan autógyár három szerelősorán egy napra leállította a munkát, mert nem érkeztek meg Írországból az alkatrészek. Dél-Korea, Tajvan és Kína repülőterei pedig máris teli vannak szállításra váró elektronikai cikkekkel.