Törvénytelen a román korrupció elleni hivatal
Serban Bradisteanu szívsebész volt az első közalkalmazott, akinek a lecsukását és vagyonelkobzását az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) már 2008-ban kérte, ám akinek sikerült a romániai korrupcióellenes harc e fontos intézményét legyőznie. Az ANI-t egyébként Bukarest uniós nyomásra keltette életre. Bradisteanut a korrupcióellenes ügyészek azzal vádolták, hogy a 2001-ben – amikor szenátor is volt – a börtönkórházak felszerelésére kiírt közbeszerzési szerződésekből 3,6 millió eurót és 500 ezer dollárt vágott zsebre. A sebész főorvost azonban a bukaresti törvényszék tavaly decemberben a vádak alól felmentette. Az orvos ügyvédje alkotmányossági kifogást emelt az ANI működését szabályozó törvénnyel szemben, aminek a múlt héten az alkotmánybíróság helyt adott.
Kitudódott: az ANI a taláros testület kilenc tagja közül hetet szintén ellenőrzése alá vont. Talán ezzel is magyarázható, hogy az alkotmánybírók az ANI-törvény több paragrafusát alkotmányellenesnek ítélték. Ezután a hivatal már csak arra jogosult, hogy a vagyonbevallásokat beszedje, raktározza és megbüntesse azokat, akik késnek vele. Emil Boc miniszterelnök kijelentette: rendelettel segítik ki a csonkult törvényt, hogy az ANI folytathassa tevékenységét.
Catalin Macovei, az ANI elnöke úgy vélekedett, hogy az alkotmánybíróság döntése az uniós támogatások folyósítását és az ország schengeni betagolódását is érintheti.