'Csináld magad' társadalmat építenének a brit konzervatívok
Jelképesen egy szebb napokat látott, de több mint negyedszázada használaton kívül álló, modernizációjára váró műemlék épületben, a Battersea Villanyerőműben ismertette David Cameron a Konzervatív Párt választási programját. (A villanyerőmű a Pink Floyd zenekar Animals című albumának borítóján is látható.) A London városképét meghatározó ipari relikvia fontos marginális választókerületben helyezkedik el.
Az ellenzék 43 éves vezetője által bemutatott 130 oldalas dokumentum tényleges választási lehetőséget kínál a szavazóknak. Ellentétben a Munkáspárt programjával, amely –már csak a világméretű gazdasági válság tapasztalatai alapján is – döntő szerepet szán az államnak, a toryk az egyéneknek nyújtanának érdemibb beleszólást életük, ügyeik irányításába. Az „ambiciózusnak és optimistának” szánt választási program szerint a polgárok maguk választhatnák meg rendőrfőkapitányukat, megvétózhatják az önkormányzati adóemeléseket, és a lakosság ötszázalékos támogatása esetén bármilyen helyi ügyben népszavazást rendezhetnek. A Konzervatív Párt hagyományos kék színében megjelent kemény kötéses dokumentum előszavában Cameron hangsúlyozza is, hogy a szigetország „csak akkor tud megfelelni a gazdasági, társadalmi és politikai kihívásoknak, ha a britek összetartanak és együttműködnek”.
A program vokscsalogató elemei közül említést igényel, hogy a konzervatívok nem vezetnék be a társadalombiztosítási hozzájárulás egyszázalékos emelését 2011 áprilisában. Az ezzel kieső hatmilliárd fontos költségvetési bevételt állítólag más forrásokból tudják pótolni. Az egymillió alacsony jövedelmű dolgozó kivételével 2011-ben egy évre befagyasztják a közszféra munkatársainak fizetését, öt százalékkal keresnek majd kevesebbet a miniszterek, öt évig nem kapnak fizetésemelést. A jelenleg 650 fős alsóház képviselőinek száma tíz százalékkal csökken.
A középosztály számára különösen vonzó az örökösödési adó küszöbének egymillió fontra való emelése, illetve a társasági adó csökkentése. Főleg a fiatalokon segít, hogy az ingatlanlétra első fokára felkapaszkodó vásárlók körében 250 ezer fontra emelkedik az átírási költségfizetési kötelezettség alsó határa. A pártok közötti vetélkedés egyik fő színterén, az egészségügyben nagyobb szabadságot kapnának a páciensek egészségügyi szolgáltatójuk kiválasztásában, maguk kezelhetnék klinikai nyilvántartásukat, és új, független, illetve önkéntes szereplőkkel bővülne az ellátás.
A külpolitika új eleme egy Nemzetbiztonsági Tanács felállítása és javaslat az ENSZ Biztonsági Tanácsának bővítésére Németországgal, Indiával, Japánnal és Braziliával. Ha a lisszaboni szerződésről viszszamenőleg már nem is, hasonló, a hatalom átruházásával járó EUreformprogramok nagy britanniai bevezetéséről népszavazás döntene. A program nem említi, de a The Times napilap úgy értesült, hogy az Európai Néppárt reményei szerint David Cameron visszatér a jobbközép centrumba. Ennek keretében rendszeresen cserélhetne eszmét Angela Merkellel és Nicolas Sarkozyvel – ahelyett, hogy a kevésbé befolyásos Európai Konzervatívok és Reformerek (MDF, lengyel Jog és Igazságosság Pártja stb.) között foglalna helyet.