Bangkoki tájkép csata után

A kormány lemondását és új választásokat követelő vörös ingesek tízezrei tegnap is megszállva tartották Bangkok bevásárló- és idegenforgalmi központját. Így a Ratchaprasong kereszteződést és a Phan Fa hidat is, ahol szombaton huszonegy halálos áldozatot és nyolcszáznál több sebesültet követelő összecsapás dúlt a tüntetők szétzavarására küldött katonai egységekkel. 1992 óta, amikor a hadsereg elfojtott egy felkelést, ez volt a legsúlyosabb politikai erőszak Thaiföldön.

Abhiszit Veddzsadzsiva kormánya szombaton adott utasítást a katonaságnak és a rendőrségnek a fővárosban immár egy hónapja demonstráló vörös ingesek táborainak felszámolására. A páncélozott járművekkel is megerősített katonai egységek könnygázzal, vízágyúkkal támadták a 2006-os (vértelen) katonai puccsal megdöntött Thakszin Shinavatra híveinek számító, elsősorban a vidéki és a városi szegényekből toborzódott tüntetőket, akik kövekkel és benzinespalackokkal válaszoltak. A többórás és három színtéren is zajló csatában tizenhat civil és öt katona vesztette életét, többen közülük, miként a Reuters japán fotóriportere, Hiro Muramotos, éles lövedéktől. A vérfürdőtől elbizonytalanodott katonai vezetés késő este visszavonulót rendelt el.

Vasárnap csata utáni tájkép volt látható: elhagyott, részben kiégett, felfordított katonai járművek a turisták által kedvelt helyszíneken. Anupong főparancsnok közölte, hogy ezentúl nem alkalmaznak erőszakot a tüntetőkkel szemben.

Abhiszit kormányfő televíziós beszédében sajnálkozását fejezte ki az áldozatokért, ám értésre adta, hogy továbbra sem hajlandó lemondani. – A kormány és magam továbbra is felelősek vagyunk a helyzet megoldásáért, a béke megteremtéséért és a rend helyreállításáért – mondta. A vörös ingesek vezetői viszont a vasárnapi gyászszertartáson – ahol buddhista szerzetesek vitték a koporsókat – a kormányfőt az ország elhagyására szólították fel. Kezdeményezték azt is, hogy a thaiföldiek által tisztelt 82 éves (hónapok óta betegeskedő) Bhumibol király állásfoglalásával előzze meg a további vérontást.

Mint a Bangkok Post tegnap jelentette, immár egymilliárd dollár üzleti veszteséget okoztak a tüntetések következményei. Az utazási irodák sorra mondják le a csoportokat, és számos külföldi kormány eltanácsolta állampolgárait Bangkok meglátogatásától. Pedig az idegenforgalom az ország GDP-jének 6-7 százalékát adja.

A király a politika felett áll, ám alighanem jóváhagyása is kellett, amikor a katonák 2006-ban a második miniszterelnöki mandátumát kezdő Thakszint elmozdították.Amultimilliomos távközlési vállalkozó kormányfő ellen összefogott az a bangkoki elit, akinek sértette üzleti érdekeit. Az egyéves katonai kormányzást követő választásokon azonban a száműzetésbe menekült Thakszin nélküli utódpárt győzedelmeskedett.

Az ellentábor nem véletlenül választotta a monarchia színét: a sárga ingesek 2008-ban akciókkal lehetetlenné tették a Thakszin-utódok kormányzását. (Thakszin alkotmánymódosítási tervei között a monarchia megszüntetése is szerepelt.)

A sárga ingesek hónapokig táboroztak a kormányzósági palotánál, majd tíz napra elfoglalták Bangkok repülőtereit. A katonák nem alkalmaztak erőszakot ellenük. Majd 2008 végén parlamenti praktikákkal alakult meg az új kormány Abhiszit vezetésével. Azóta fordult a kocka, s most a vörös inges Thakszin-hívők követelik a kormány lemondását.

Kormányellenes tüntetők a rendőrségtől zsákmányolt rohamfelszerelésben
Kormányellenes tüntetők a rendőrségtől zsákmányolt rohamfelszerelésben
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.