Káosz a kirgiz húsvéti forradalomban

Továbbra is káosz uralkodik Kirgizisztánban. Az ideiglenes kormány ugyan irányítja az állami apparátust, de nem ura az utcának. A megdöntött elnök emberei állítólag folytatják a fegyveres ellenállást.

Az oroszok ugyan feltehetően rokonszenveznek Roza Otunbajeva ideiglenes kormányával, de fenntartják a lehetőséget arra, hogy gyors reagálású erőket, békefenntartókat küldenek Biskekbe. Az orosz bázisok védelmére máris 150 ejtőernyős érkezett, s a helyi Komszomolszkaja Pravda szerint az új kirgiz kormány egyik képviselője azzal a feladattal utazott Moszkvába, hogy ott pénzt és esetleg katonai támogatást kérjen. Eközben a manaszi amerikai bázis – „átrakodó állomás” Afganisztán felé –újra felvette a munkát. Az ideiglenes kormány lebegteti a manaszi bérlet sorsát. Mivel szükségük van amerikai és orosz segítségre is, ám az oroszok a bázis mielőbbi bezárását kívánják, helyzetük ellentmondásos.

A pénzhiány oka a miniszterelnöknő szerint az, hogy a Bakijev-klán az ország vagyonát ismeretlen számlákra utalta, így alig 16 millió euró maradt az államkincstárban. A Bakijev családot vádolják a vérengzéssel is. Az elnök fivére, aki a kormányőrség parancsnoka volt, állítólag személyesen adott parancsot arra, hogy a rendőrség a tömegbe lőjön. Hírek szerint legalább hetven áldozata volt a zavargásoknak. Az ideiglenes kormány gyásznapot rendelt el, az áldozatokat szülőhelyükön temetik el. Kapcsolatba léptünk több biskeki újságíróval. Arról beszéltek, hogy péntek este is lövöldözést hallottak a városban, de nem tudták, hogy a Bakijev-hívekkel csatázik a karhatalom, vagy a rendőrök a fosztogatókra lőnek.

– Az emberek napközben bármit megvesznek, mert félnek, hogy kiürülnek a raktárak – mondta lapunknak egy Nazgul nevű újságírónő. A városban már négyezer fehér szalagos önkéntes próbál szembeszállni a fosztogatókkal. Többen az előző nap még a rablók között voltak. Bakijev és családja ellen elfogatóparancsot adtak ki. A volt elnök feltehetően szülővárosában, a déli Dzsalalabadban van. A nekünk nyilatkozó szakértők szerint a két országrész között erős az ellentét. A mostani „húsvéti forradalom” elsősorban az északiak ügye. A biskekihez hasonló zavargások voltak Talasz városban is. Az ottaniakat sújtotta leginkább a közüzemi díjak korábbi emelése. Az új kormány első intézkedése volt az áramár korábbi szintre csökkentése. Az ideiglenes kormány a korábbi ellenzéki politikusokból alakult. Azt tervezik, hogy fél év alatt új –parlamentáris – rendszert alakítanak ki, és választásokat tartanak.

Otunbajeva sebesültet látogat
Otunbajeva sebesültet látogat
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.