Medvegyev: Pozsony stratégiai partner

Tegnap kora este hivatalos szlovákiai látogatásra érkezett Pozsonyba az orosz elnök. Dmitrij Medvegyev a helyi Pravdának írt, kedden megjelent cikkében kiemelte, hogy erre a vizitre Szlovákia fővárosa felszabadulásának 65. évfordulóján kerül sor, amikor ismét hangsúlyosan kell emlékeztetni a történelemhamisítókat, hogy 1941 és 1945 között az emberiségnek csupán egyetlen közös ellensége volt. – Nagyra becsüljük, hogy Szlovákiában tiszteletben tartják ezeket a tényeket, máig felszabadítóként tekintenek a Vörös Hadseregre, s méltóképpen őrzik a több mint 60 ezer elesett hős emlékét, valamint az emlékműveket – mutatott rá az orosz államfő. Aki a továbbiakban fontos kelet-közép-európai stratégiai partnerének nevezte a vendéglátó országot, amellyel a mostani látogatás révén is tovább gyarapíthatják elsősorban a gazdasági és a műszaki tudományos együttműködésüket.

– Jelenleg már hatvan olyan cég tevékenykedik Oroszországban, amelynek szlovák tőkerészesedése van. A Szlovákiában bejegyzett társaságaink száma pedig kétszer enynyi – hangsúlyozta Medvegyev. Végezetül kiemelte azt is, hogy Szlovákia támogatja az Európai Unió és Oroszország közötti stratégiai partnerség további elmélyítését, valamint a kölcsönös vízummentesség mielőbbi bevezetését.

Ma több kétoldalú egyezményt írnak alá. Orosz anyagi támogatással fejezik be a pozsonyi részecskegyorsító központ felépítését, amelyre Szlovákia eddig már 163 millió eurót költött. A további egyezség alapján az orosz TVEL társaság szállítja majd a fűtőelemeket a magyar határhoz közeli, mohi (Mochovce) atomerőmű harmadik és negyedik reaktorába is. A német Roland Berger tanácsadó cég pedig hat hónap alatt felméri, vajon gazdaságos-e továbbépíteni Pozsonyig, esetleg Bécsig a jelenleg Kassáig érő széles nyomtávú vasutat. A tervezett beruházás költségei 4,7 milliárd euróra rúgnának. A mai tárgyaláson szó lesz Robert Fico pozsonyi kormányfő javaslatáról, aki a Gazprommal vegyes vállalatot kíván létrehozni a német–francia érdekeltségű Szlovák Gázművek (SPP) befolyásának ellensúlyozására. Úgy tudjuk, hogy közös hadászati fejlesztésekről és biztonsági együttműködésről is szerződéseket kötnek.

A közép-szlovákiai Rózsahegyen (Ruzomberok) tegnap kezdődött meg a protonterápiát alkalmazó, orosz–szlovák beruházással épült gyógyászati központ tesztelése, ahol a tervek szerint két éven belül nemcsak hazai, hanem magyarországi, lengyelországi daganatos betegségben szenvedőket is fogadnak majd.

A keddi szlovák lapok nagy terjedelemben foglalkoznak a történelmi gyökerekből is táplálkozó, az ország energiabiztonsága szempontjából is kiemelt fontosságú szlovák–orosz kapcsolatokkal, amelyet csak az 1968-as csehszlovákiai katonai invázió árnyékol be. Pozsonyi polgárjogi aktivisták ma tüntetésre készülnek, mert szerintük Oroszországban súlyosan megsértik az emberi jogokat. A Grassalkovich-palota előtt a rendzavarás megakadályozása érdekében biztonsági sávot alakítanak ki –közölte Tatjana Kurucová pozsonyi rendőrségi szóvivő.

Az orosz elnök ma este Prágába repül, ahol holnap amerikai partnerével, Barack Obamával aláírják a stratégiai támadófegyverek csökkentéséről rendelkező START-szerződést.

Moszkva és Washington még vitázik

– Zátonyra futhat az atomfegyverek korlátozásáról szóló új orosz–amerikai szerződés, ha az Egyesült Államok által Bulgáriába és Romániába telepítendő rakétavédelmi rendszer veszélyezteti az orosz atomarzenál elrettentő potenciálját – jelentette ki kedden az orosz külügyminiszter. Szergej Lavrov nyilatkozata újfent jelezte, hogy a korábbi kijelentések ellenére a decemberben lejárt START-I-et pótló új szerződést illetően még viták vannak Moszkva és Washington között, noha a tervek szerint a felek csütörtökön Prágában aláírják az egyezményt. Igaz, Lavrov hozzátette: egyelőre az amerikai terv a jelenlegi szakaszban nem jelent fenyegetést. Moszkva az új amerikai tervekre visszafogottabban reagál, mint a korábbi, Cseh- és Lengyelországot érintő projektre, amely a hivatalos washingtoni álláspont szerint egy esetleges iráni támadás ellen nyújtott volna védelmet. Ha azonban az orosz szakértők szerint az amerikai rakétaelhárító rendszerek stratégiai szintre emelkednek, Moszkva kiléphet a szerződésből – jelentette ki Lavrov a még alá sem írt megállapodásról. Ráadásul a prágai aktus után a szerződés még nem lép azonnal életbe: ehhez szükség van a parlamentek általi ratifikációra, az államfői ellenjegyzésekre is. A folyamat még további hónapokkal elhúzódhat, bár Lavrov szerint erre április végéig sor kerül. (Nyilas Gergely)

Medvegyev ünnepélyes fogadtatása a pozsonyi repülőtéren
Medvegyev ünnepélyes fogadtatása a pozsonyi repülőtéren
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.