Szűrés az USA kapujában

Még áprilisban új biztonsági intézkedéseket vezetnek be az USA repülőterein; ezek csak az Egyesült Államokba érkező utasokat érintik majd – adta hírül a pénteki amerikai sajtó. Lényegük: az elmúlt pár hónap gyakorlatával ellentétben nem 14, korábban meghatározott ország állampolgárait állítják félre (európaiak nincsenek közöttük) és vetik alá további ellenőrzésnek, hanem a terroristagyanús utasok kiszűrése hírszerzési értesülésekre és azok rendszerezésére épül majd. Amerikai illetékesek szerint a tervet Janet Napolitano belbiztonsági miniszterrel az élen egyeztették külföldi kormányokkal is.

A változás részben arra a felismerésre épül: a terroristák is vannak annyira talpraesettek, hogy egy tizenötödik – az eddigi „gyanúlistán” nem szereplő – ország útlevelével utaztassák embereiket. Ugyanakkor Washingtonnak az elmúlt hónapokban számolnia kellett néhány szövetségese, így Szaúd-Arábia vagy Nigéria dühödt reakciójával is állampolgáraik vegzálása nyomán. A 14 ország – Kubát nem számítva kizárólag afrikai és ázsiai államok – körét azt követően határozták meg, hogy egy nigériai fiatalember, Umar Farouk Abdulmutallab tavaly karácsonykor megkísérelt felrobbantani egy Amszterdamból Detroitba tartó amerikai repülőgépet.

A hírszerzési adatok magukban foglalhatják az Európában sokat vitatott utasadatokat, a PNR-t, ami az utazás részletei mellett olyasmikre is kiterjed, mint például hogyan foglalta le a jegyét az utas. Abdulmutallab esetében az egyik intő jel az lehetett volna a hatóságoknak, hogy készpénzzel fizetett a repülőjegyért, és nem adott fel csomagot a tengerentúli járatra. De amerikai vízumkérelmekkel, illetve korábbi amerikai látogatásokkal kapcsolatos adatokat is egybegyűjtenek majd. Egyelőre általában csak az útlevélben található adatok alapján intézkednek.

Bocsánatot kért csütörtökön a kanadai rendőrség annak a lengyel férfinak az anyjától, aki 2007 októberében rendőri intézkedés nyomán vesztette életét a vancouveri reptéren. Egyúttal kártérítést is fizetett, de ennek részleteit nem közölték. Az új bevándolóként Kanadába érkezett, ám angolul nem beszélő Robert Dziekanski azt követően vesztette el türelmét, és –egy, a világot bejárt videofelvétel tanúsága szerint – kezdett törni-zúzni, hogy órákon át a reptér érkezési oldalán rekedt, és nem értette, miért történik ez vele. Az egyik utastársa által készített felvétel ellentmondott a rendőrség állításának, miszerint a férfit azután tették ártalmatlanná Taser elektromos sokkolóval, hogy ellenállt az intézkedésnek. Az ügy nemcsak a rendőrségi gyakorlat, hanem a sokkolónak a szívre gyakorolt hatásával kapcsolatban is kérdéseket vetett fel. (Sz. L. L.)

Testszkenner Salt Lake City repülőterén
Testszkenner Salt Lake City repülőterén
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.