Kutyaharapást szőrével gyógyítana Obama

A sokáig környezetpusztítónak tekintett tengeri olaj- és gázfúrások engedélyezése a tervek szerint az átfogó éghajlatvédelmi törvény előtt nyitná meg az utat a kongresszusban. Az elnök célja az USA külső energiafüggőségének csökkentése.

„Új iránynak” nevezte az amerikai energiapolitikában Ken Salazar belügyminiszter, hogy Barack Obama elnök a héten engedélyezte a jövőre nézve a tengeri olaj- és gázkitermelést. Ez évtizedek óta példátlan lépés. Az ilyesfajta kitermelés ma még csak a Mexikói-öböl nyugati és középső felén, Texas, Louisiana és Mississippi szövetségi államok partjainak szomszédságában lehetséges. Obama bejelentése szerint a lehetőséget kiterjesztik az öböl keleti, továbbá az atlanti-óceáni partszakasz jelentős részére (kivéve északkeletet), valamint az alaszkai partok egyes részeire is.

Eric Smith, a Kaliforniai Egyetem tanára a The Washington Postban azt írja: a modern környezetvédelmi mozgalom egyik ugródeszkája volt Amerikában a tengeri fúrásokkal szembeni ellenállás. Ehhez egy jelentős ökológiai katasztrófa adott muníciót, az 1969-es Santa Barbara-i olajszennyezés, amelynek során tíz nap alatt csaknem százezer hordónyi nyersolaj pusztította az élővilágot, köztük a kaliforniai partok közelében élő mintegy tízezer madarat. A kitermeléssel kapcsolatos álláspont a politikusok ökológiai lakmusztesztjévé vált – állítja Smith, aki azonban környezetvédőként ma már úgy véli: az elmúlt negyven évben az Amerikában használatos négyezer olajplatformon alkalmazott technológiák biztonságosakká váltak, a fő szennyezésveszélyt ma már a tankerhajók jelentik. – A hazai fúrások kevésbé szennyezhetik a környezetet, mint a tengerentúli import - állítja, utalva számos olajexportőr ország alacsonyabb környezetvédelmi normáira, illetve a tengeri szállítással járó légszenynyezésre is. Ezt az álláspontot azonban amerikai döntéshozók egy része vitatja, így például a keleti parti Maryland állam mindkét (demokrata párti) szenátora is. Ők zöldszervezetekkel együtt úgy vélik: a platformok továbbra is fenyegetést jelentenek, veszélyeztetve a halászatot és az idegenforgalmat. A tengeri kitermelés megnyitása feltűnően nem érinti New Jersey és Kalifornia államot, ahol a legnagyobb az ellenállás, valamint Alaszka kiemelt természetvédelmi területeit sem.

Egy friss felmérés szerint az amerikaiak 63 százaléka támogatja a fokozottabb tengeri kitermelést. A kérdés a 2008-as választási kampányban is téma volt. George W. Bush akkori elnök legalábbis szimbolikusan utat nyitott a fúrások előtt, eltörölve apja azokat tiltó végrehajtási rendeletét. Obama –csökkentendő az ország külső energiafüggőségét (az USA olajszükségletének kétharmada behozatal) – a korlátozott nyitás híve volt, a republikánus párost pedig megosztotta a kérdés. Sarah Palin alelnökjelölt, Alaszka akkori kormányzója még az államához tartozó sarkköri természetvédelmi területen is szorgalmazta a fúrásokat, míg John McCain elnökjelölt ellenezte. Az akkori vita hátterét inkább az egekbe szökött üzemanyagárak adták, a mostanit pedig az, hogy Obama az engedélyezéssel az olajlobbitól közismerten nem idegenkedő republikánusokat is meg akar nyerni az átfogó éghajlatvédelmi törvényhez, amely az elmúlt hónapokban késedelmet szenvedett a szenátusban az egészségügyi reform vitái miatt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.