Római húsvét a bűnbánás jegyében
„Alázattal és egységben készülünk húsvétra” – érzékeltette a szentszéki szóvivő, Federico Lombardi atya, hogy a Vatikánt és az egyházfő személyét érő mindennapos vádak tüzében, a szenthét Rómában nem csak a bűnbánás, a támadással szembeni összefogás és megújulás pillanata lesz. „Szenvedés az egyház fiai által elkövetett bűnökért, szenvedés az egyházzal szembeni ellenséges szándék miatt” – foglalta össze a nagypéntekesti meditáció témáját a szerző, Camillo Ruini bíboros, az olasz püspökök volt elnöke.
Öt évvel ezelőtt a római Via Crucis hagyományos helyszínén, a Colosseumnál az akkor még bíboros Joseph Ratzinger ítélte el az egyházat beszennyező papokat. 2005. április 2-án, este 21.37-kor hunyt el II. János Pál.
Ma este, az évforduló pillanataiban elevenednek fel a keresztút stációi: az öt kontinensről egyháziak és laikusok, olaszok és külföldiek viszik a keresztet az ókori amfiteátrumtól, Konstantínusz diadalíve mellett a Colosseummal szemközti magaslatig. Ezen a Golgotán XVI. Benedek veszi vállára a keresztet. „A rágalmazott Jézus nem bosszúval válaszolt” – mondta a pápa a tegnapi szentmisén. Szavaira tapssal reagált a húsvétra Rómát ellepő, százezres zarándoktömeg. „A harminc ezüstpénzért Jézust eláruló Júdás ma is köztünk van” – tette hozzá a pápa vatikánvárosi helynöke, Angelo Comastri érsek. A vatikáni bíróságot elnöklő Giuseppe Della Torre közben reagált a legújabb sajtóhírekre: „Államfői immunitással bír, a pápa nem megy amerikai bíróságra. Miként II. Erzsébetet és Barack Obamát sem citálják bírák elé. Téves az amerikai sajtó felfogása, miszerint a püspökök a pápa beosztottjai. Ez nem multinacionális vállalat: minden püspök saját egyházmegyéjének jogi felelőse.”
A pedofilbotrány háttérbe szorítja az egyházat közel harminc éven át vezető lengyel pápa halálának kerek évfordulóját. „Egyre nehezebb történelmi értékelést adni, az emlékek a nosztalgiával keverednek” – írta Alberto Meloni történész az olasz sajtóban. Szerinte talán nem is baj, hogy még nincs időpontja II. János Pál boldoggá avatásának.
A francia író, Bernard Lecomte a szentszéki Osservatore Romanóban fő érdemeként azt hangsúlyozza: „Tagadhatatlan, hogy a szláv pápa rombolta le a kommunista rezsimet. Hatalmas energiával és reménnyel katalizálta a II. vatikáni zsinatot követő nehéz időszakban az egész kereszténységet. A II. János Pál iránti szeretet még ma is él a nem katolikusok között is, ezt bosszulják meg most utódján. XVI. Benedeknél soha senki nem tett többet az egyházban a rohadt gyümölcs eltávolításáért, talán éppen ez a baj” –mondta lapunknak az olasz vatikanista Marco Tosatti.
Christoph Schönborn bíboros, az Osztrák Püspöki Konferencia elnöke a Stephansdomban, prédikációjában az egyházat is felelősnek ismerte el a napvilágra került, egyházi személyek által gyerekek ellen elkövetett vétségekben. „Mi, Isten népe, az ő egyháza, osztozunk ebben a bűnben” – mondta, s elismerte azt is, hogy „elkendőztek” dolgokat és „hamis bizonyítványt állítottak ki”. Az érsek felszólította fel az egyházi személyeket, ne hallgassanak, ha ilyen esetről értesülnek. (MTI)