Kína már tárgyalna Iránról
Ez jelentős diplomáciai fordulatnak számít, mert Peking eddig ezt helyből ellenezte, megfigyelők szerint részben az iszlám köztársaságtól való energiafüggősége okán.
– Kína nagyon is aggódik a mostani helyzet miatt, és fokozza együttműködését minden féllel – közölte Qin Gang pekingi külügyi szóvivő. Azt is bejelentette egyben: Hu Jintao államfő az amerikai kontinensre tervezett útján Washingtonba is ellátogat, hogy jelen lehessen a tíz nap múlva itt esedékes globális nukleáris csúcsértekezleten. Latin-amerikai úti céljai – így Brazília vagy Venezuela – is óvatosságra intenek ugyanakkor azzal kapcsolatban, hogy Kína mint a BT állandó, vétójoggal rendelkező tagja mennyire adja olcsón támogatását az Iránnal szembeni szankciók amerikai részről „bénítónak” szánt újabb köréhez. Mint ismert, Lula da Silva brazil elnök, akinek országa a BT nem állandó tagja, sőt soros elnöke, élesen ellenzi, hogy Iránt a „sarokba szorítsák”. Ezt a nem állandó tagok közül Libanon (a májusi soros elnök) és Törökország is így látja. Mindez önmagában nem veszélyeztetné ugyan a határozat majdani elfogadását (az öt „nem” szavazattal is lehetséges), de a nemzetközi közösség viszonylagos megosztottságát tükrözi.
Barack Obama amerikai elnök a héten, oldalán francia kollégájával, Nicolas Sarkozyvel arról beszélt, hogy „heteken belül” eredményre számít az ENSZ-székházban. Amerikai bejelentés szerint a nemzetközi közösség egy platformra került a P5+1 formáción belül – ez a BT öt állandó tagját és Németországot jelenti. Kína mint a „leggyengébb láncszem” jelentőségével Irán is tisztában van, noha bagatellizálni igyekszik közben a tervezett szankciók jelentőségét.
Szaid Dzsalili, Teherán főtárgyalója csütörtökön éppen Pekingbe látogatott.
ett: az Egyesült Államok kész „felvizezni” a szankciókat, hogy megnyerje az összes állandó BT-tag támogatását. Eszerint lemondott volna a nemzeti légitársaság, az Iran Air és hajózási megfelelője teherszállításainak átfogó tilalmáról, a szállításokra kötött globális biztosítási embargóról, valamint Irán kitiltásáról a nemzetközi pénzpiacokról. A cikket másnapP. J. Crowley külügyi szóvivő azzal cáfolta, hogy mivel még el sem kezdték köröztetni a határozattervezetet a BT tagjai között, nem lehet „felvizezésről” beszélni.