Jobbról mentőöv a bolgár államfőnek
A konzervatív-populista Rend, Törvényesség és Igazságosság pártja végül az indítvány ellen szavazott. Jane Janev pártelnök az elutasítást azzal indokolta, a GERB a meghökkentő lépéssel akart bosszút állni a népszerű baloldali államfőn azért, mert az bírálta a kabinet tevékenységét.
A bolgár belpolitikai életben egymást követik a turbulens események. Miközben a korábbi szocialista kormány szinte minden minisztere ellen korrupció miatt nyomozás folyik, a csúszópénzek ellen rettenthetetlen küzdelmet hirdető Boriszov-kabinet egyik tagját, az egészségügyi tárcát irányító Bozsidar Nanevet is vád alá helyezték korrupció miatt.
A Reuters által idézett politikai megfigyelők szerint a GERB Parvanov „kikészítésével”, politikai polarizációval igyekezett ismét teret nyerni. Több elemző ugyanakkor emlékeztetett rá: ha a szófiai parlamenten át is ment volna az államfő elmozdítását célzó indítvány, a bolgár alkotmánybíróság biztosan visszautasította volna azt. Az államfőt csak akkor lehetne távozásra kényszeríteni, amennyiben hazaárulást követett volna el.
Sajtójelentések szerint Parvanov „bűne” az, hogy bírálta a jobboldali kormány kaotikus gazdaságpolitikáját. Boriszovék tavaly nyári választási győzelmükkor radikális változást ígértek, de a gazdasági fellendülés várat magára az EU egyik legszegényebb tagállamában, ahol a GDP tavaly öt százalékkal esett vissza.
A GERB szerint Parvanov súlyos alkotmánysértést követett el azzal, hogy egyoldalúan beavatkozott a belpolitikai életbe. Az államfő ugyanis nyilvánosságra hozta a Szimeon Djankov miniszterelnök-helyettessel és egyben pénzügyminiszterrel folytatott megbeszélésnek az átiratát – az utóbbi tudta és beleegyezése nélkül.
Az államfő és a pénzügyminiszter viszonya azóta romlott meg, hogy Djankov egy interjúban állítólag „külföldi luxusingatlanokkal rendelkező siheder milliárdosnak” nevezte az elnököt – emlékeztetett a Reuters.
Újabb válságellenes csomagot hagyott jóvá a bolgár kormány, amely 800 millió eurós megtakarítást hozhat a költségvetésnek. A kabinet az állami kisebbségi részesedések eladása mellett a luxuscikkekre és a szerencsejátékokra kivetendő új adókat tervez. Tíz százalékkal csökkenteni akarják az állami szektor kiadásait is. (MTI)