Kiutasították a Moszad-rezidenst
A történet január 15-én kezdődött Dubaiban, ahol különös körülmények között meghalt Mahmud al-Mabhuh. A palesztin férfi a Hamasz egyik vezetője volt, akiről azt feltételezik, hogy azért érkezett az öbölországba, hogy iráni fegyverszállítmányokról tárgyaljon szervezete számára. Egy hónappal később Dubai hatóságai azzal álltak elő, hogy al-Mabhuhot egy jól szervezett csoport ölte meg, amely európai külsejű, európai útleveleket használó beutazókból állt. Összesen 27-en voltak a tettesek. Kiderült, hogy a csoportból 12-en brit útlevelet használtak. A többiek franciának, írnek, németnek és ausztrálnak mondták magukat. A brit útlevelek tulajdonosai közül nyolcan izraeli-brit kettős állampolgárok. A többiek is beutaztak Izraelbe, ahol a határátlépésnél feltehetően „ellopták személyazonosságukat”.
A mostani brit lépés indoka éppen az útlevelekkel, illetve a brit alatvalók személyazonosságával való feltételezett izraeli visszaélés. David Milliband külügyminiszter azt mondta az alsóházban, hogy igen erős közvetett bizonyítékok vannak arra, hogy állami – méghozzá izraeli – titkoszszolgálatok készítettek ezekre a nevekre úti okmányokat. Felháborítónak tartja, hogy Izrael visszaélt a szövetségesi jó viszonnyal. Jellegzetes módon a brit tiltakozás nem terjed ki al-Mabhuh meggyilkolására.
Eddig csak az izraeli politikusoknak és katonáknak kellett tartaniuk attól, hogy londoni utazásaik alatt letartóztathatják őket, például a palesztin területeken történt atrocitások miatt. Ám a titkosszolgálati együttműködés folyamatos volt, hiszen kölcsönösen rászorulnak egymás információra a terrorizmus miatt.
Izraelben erős a meggyőződés, hogy a britek arabbarátok és az is, hogy már megbánták, hogy 1917-ben Lord Balfour a zsidóknak otthont ígért Palesztinában. A britek viszont nem felejtik el a második világháború utáni években ellenük folytatott terrorháborút. 1987-ben az izraeliek megígérték, nem használnak soha többé brit úti okmányokat. Ekkor egy németországi telefonfülkében hagyott egy Moszadügynök nyolc angol útlevelet. 1988-ben is kiutasították a Moszad-rezidenst, miután a titkosszolgálat ügynökei elrabolták Mordeháj Vanunut, aki nyilvánoson szólt az izraeli atomfegyverprogramról.