A demokraták szerint átmegy az egészségügyi reform
Rendelkezünk a törvényjavaslat képviselőházi elfogadtatásához szükséges 216 szavazattal – jelentették be demokraták vasárnap reggel. A feladat nem volt egyszerű, mert a republikánusokra nem számíthattak, és saját soraikban is ellenállást kellett legyűrniük, így például a katolikus – vagy ilyen többségű körzetekben megválasztott – képviselőik részéről. Egy részüket azzal lehetett az utolsó pillanatban megnyugtatni, hogy Barack Obama külön végrehajtási rendeletben készül biztosítani: a nemi erőszakot, a vérfertőzést, illetve az anya életének veszélyeztetettségét leszámítva közpénzen vett egészségbiztosítással nem lehet majd abortuszműtétet fizetni.
Az egészségbiztosítási reformról Obama több mint ötven beszédet tartott, történelmi mérföldkőnek nevezve azt. A siker érdekében még a vele ellenséges Fox News tévécsatorna stúdiójába is elment. A világpolitikát háttérbe szorítva az elnök másodszor is elhalasztotta emiatt indonéziai és ausztráliai útját. A kongresszus mindkét háza szavazott már, de az érdemben különböző verziókat még össze kell fésülni. A demokraták bejelentése ellenére a szavazás kimenetele az utolsó pillanatig bizonytalan.
A szavazás, amely Obama eddigi elnökségének legnagyobb erőpróbája, és siker esetén legfontosabb eredménye lehet, a végletekig megosztja az amerikai politikát és társadalmat. Hívei szerint a tíz év alatt 940 milliárd dollárba kerülő új biztosítási rendszerrel 32 millió amerikait lehetne bevonni az egészségügyi ellátásba a jelenleg 47 millió biztosítatlan közül. A támogatók szerint azonban az új biztosítási rendszer hatékonyságával, valamint az adókkal bőven megtérülne a fent említett összeg. A reformnak a politikai jobboldallal szimpatizáló ellenfelei a szolgáltatások színvonalának romlásától tartanak, és a választás szabadságát emlegetve szocializmusnak bélyegzik azt. Az egészségügyi reformmal szembeni ellenállás a jobboldal fő mozgósító ereje is volt az utóbbi időben. – Az USA-ban születtem, nem a Szovjetunióban – állt az egyik táblán a hét végi, többezres washingtoni ellentüntetésen, amelyen elszabadultak az indulatok.
A Capitoliumra tartó fekete képviselők (mind demokraták) arról számoltak be, hogy a demonstrálók leköpték, illetve rasszista beszólásokkal inzultálták őket. Orrin Hatch republikánus szenátor Amerika európaizálásáról beszélt –persze elítélő éllel. A Pew Intézet friss felmérése szerint az amerikaiak 48:38 arányban ellenzik a reformot, de egy másik közvélemény-kutatás eredménye arról árulkodik: teljes a megosztottság (46:45 arányban) abban a kérdésben, hogy vajon a status quo is jobb lenne-e az új törvénynél. Mindez szerepet játszhat a novemberi, részleges kongresszusi választások kimenetelében is: a Demokrata Párt várhatóan mindkét házban mandátumoktól búcsúzik.