Titokban költenek a spanyol uralkodók
Igaz, még így sincs okuk panaszra: az idén 8,9 millió eurót utalnak át a számlájukra, amivel nem kell elszámolniuk. Emiatt támadja egyre hevesebben a baloldal az amúgy népszerű uralkodót – példaként hozva a skandináv országokat, ahol az interneten mindenki által megtekinthető adóbevallást nyújtanak be a koronás fők is.
Nem így Spanyolországban. A királyi család egyelőre mereven elzárkózik attól, hogy számot adjon róla, mire is költi a csaknem kilencmillió eurót. Erre az alkotmány nem is kötelezi őket. Mint az udvar egyik szóvivője az El Confidencial című lapnak kijelentette: az ország költségvetéséhez képest nevetségesen alacsony összegről van szó, amiből szűk családja szükségleteit fedezi az uralkodó.
Tény ugyanakkor, hogy az udvar közel 140 alkalmazottjának, a biztonsági személyzetnek vagy a sofőröknek a bérét nem ebből fizetik: ezt a különféle minisztériumok állják. Akárcsak a külföldi utazásokat, amelyek költségeit viszont a külügy büdzséjéből fedezik. A paloták fenntartását is az állam finanszírozza a kancelláriaminisztérium költségvetéséből. Mire megy tehát évi csaknem 9 millió euró? – szeretnék sokan tudni. Arról is találgatnak, vajon mekkora lehet a király magánvagyona: ezt egyes források 1,5 milliárd euróra teszik, és ezzel a negyedik leggazdagabb koronás fő lenne Európában, ám az udvar ezt is határozottan cáfolja. De az idén váratlan ajándék hullott az ölükbe: egy Menorca szigetén élő üzletember örökös híján a királyi családra hagyta többmilliós vagyonát. Állítólag még csak nem is ismerték...
Három kis baloldali párt még tavaly novemberben indítványozta, hogy a király kapjon inkább havi fizetést – pontosan annyit, amennyi a kormányfőnek, José Luis Rodríquez Zapaterónak jár. Emellett kötelezővé tették volna a vagyonbevallást a királyi család tagjainak. Ám a két nagy párt, a kormányzó szocialisták és az ellenzéki néppárt ellenezték a felvetést.