Kivégezték az észak-koreai valutareform karmesterét
Az ő irányítása alatt zajlott az észak-koreai fizetőeszköz átcímletezése, amire a hivatalos megfogalmazások szerint az infláció letörése és a külföldi valuták használatának visszaszorítása miatt volt szükség.
A hatóságok 100:1 arányban váltották be a régi bankjegyeket, személyenként 50–150 eurónak megfelelő készpénzben maximálva az átváltható összeget. A nagy hirtelenséggel végrehajtott valutareform következtében áruhiány alakult ki, a szabadtéri piacok ellátása megbénult, a megtakarításaik elveszítésétől tartó lakosok zavargásokba kezdtek.
A magas rangú pártfunkcionáriust január elején leváltották tisztségéből, majd teljesen eltűnt a közéletből. A dél-koreai fővárosban élő, de a phenjani rezsimmel közvetett kapcsolatban álló északi menekültek a Yonhap hírügynökségnek azt mondták, hogy Pak Nam Git a korántsem zökkenőmentes valutareform miatt „ellenforradalmárnak” minősítették. A kellő előkészületek nélkül végrehajtott intézkedéscsomag csorbát ejtett ugyanis a központi hatalom népszerűségén, sőt Kim Dzsong Il phenjani vezető harmadik fiának küszöbönálló hatalomátvételét is károsan befolyásolta. Az északi források szerint Pak Nam Git a múlt héten végezték ki a főváros Szunan kerületének egyik lőterén.
Nem első alkalommal fordul elő, hogy a phenjani rezsim az elhibázott döntésekért egy személyre hárít minden felelősséget. A kilencvenes évek közepén lezajlott katasztrofális éhínséget követően egy Szo családnevű, magas rangú minisztériumi tisztviselőt kiáltottak ki bűnbaknak, akit végül 1997 szeptemberében több tízezer ember előtt agyonlőttek.
Több Korea-szakértő is úgy véli, hogy a tavaly novemberben végrehajtott észak-koreai valutareform elsősorban a helyi középosztály ellen irányult. A kilencvenes évekbeli éhínség után az elszigetelődött országban szabadtéri piacok szerveződtek, amelyek a Kínából beáramló csempészáruk fő elosztási helyszínévé váltak. A piacok miatt kettős árrendszer jött létre, és kialakult egy kereskedelemmel foglalkozó, a külvilágról is szélesebb ismeretekkel rendelkező, tehetősebb helyi középosztály. A phenjani rezsim csírájában akarta elfojtani a kelet-európai rendszerváltások irányába mutató tendenciákat, ezért a hirtelen végrehajtott valutareformmal avatkozott be. Így akarta megakadályozni a középosztály gazdasági-politikai térnyerését.