Hamasz-rivális lőtt át Izraelbe
A rakéta egy harminc év körüli thaiföldi mezőgazdasági munkás halálát okozta. Szerda este óta ez már a harmadik olyan rakéta volt, amelylyel a Gázai övezetből izraeli területet támadtak – közölte a hadsereg szóvivője. Palesztin fegyveresek azóta is támadják rakétákkal és aknavetőkkel az izraeli településeket, hogy az izraeli hadsereg 2008 decemberében átfogó offenzívát indított a Hamasz ellen. Igaz, e támadások azóta ritkábbak, és tavaly január óta a csütörtöki halálos áldozat az első – emlékeztetett az MTI.
A támadás végrehajtójaként egy Anszar asz-Szunna nevű, eddig ismeretlen szervezet jelentkezett, mely ideológiailag az al-Kaidához köti magát. A támadó fundamentalista csoport riválisa a Hamasznak. A Reuters szerint több száz, esetleg több ezer támogatójuk lehet a másfél milliós Gázai övezetben. Tagjaikat leginkább azok közül toborozzák, akik azért elégedetlenek a Hamaszszal, mert az nem vezette be a sariát, az iszlám jogot az élet minden területén, illetve nem támadja Izraelt.
Ashton elítélte a támadást, ahogy Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár is, aki a hét végén utazik a térségbe. A látogatások kivételesek, hiszen Izrael a 2008/2009-es gázai harcok idején alig engedett be ilyen magas rangú tisztségviselőket. John Ging, az ENSZ palesztin menekültekkel foglalkozó szervezetének gázai irányítója szerint a gázaiak Ashton bárónő látogatásától egy dolgot várnak: az izraeli blokád megszüntetését. Az övezet a Hamasz 2007-es hatalomátvétele óta gazdasági és politikai blokád alatt van, lakosai csak a legkivételesebb esetekben hagyhatják el a szűk földsávot. Segélyekből és az egyiptomi határ alatt futó, családi szervezetek és a Hamasz által működtetett alagutakon bejutó javakból élnek. Mindemellett az EU a palesztinok legnagyobb donora: Brüsszel évente egymilliárd euróval támogatja őket.
Washington enyhíteni próbálja az elmúlt napokban kiéleződött izraeli–amerikai ellentéteket. Barack Obama elnök a Fox hírtelevíziónak nyilatkozva közölte: az amerikai–izraeli viszony nem jutott válságba a kelet-jeruzsálemi telepépítési terv miatt. Úgy fogalmazott: a telepbővítés „szerencsétlen döntés” volt Izrael részéről, de „néha a barátok sem értenek egyet”. George Mitchell, az elnök közel-keleti különmegbízottja vasárnap a térségbe utazik, alig néhány nappal azután, hogy a diplomáciai válság miatt elhalasztotta útját. Mitchell dolga, hogy beindítsa a palesztinok és izraeliek között a közvetett tárgyalásokat.
Benjamin Netanjahu kormányfő elhatárolta magát sógora minap egy interjúban tett kijelentésétől, mely szerint Barack Obama antiszemita. Hagai Ben- Artzi a katonai rádiónak azt mondta: Obama nemcsak Netanjahut nem szereti, de utálja a zsidókat is. „20 éven át Jeremiah Wright tiszteletest hallgatta, aki antiszemita, Izrael-ellenes és zsidóellenes.” A radikális hangot megütő fekete tiszteletes kijelentései miatt – melyek kellemetlenül érintették a fekete elnökjelöltet – 2008-ban Obama elhagyta Wright egyházközösségét.