Válogatott utastársak Westerwellének

Hetvenszázalékos kedvezmény a Lufthansa rendes díjszabásához képest – a német kormány tagjai ekkora rabattal vihetik magukkal külföldi útjaikra a nem házastársi kapcsolatban velük élő partnerüket.

A hosszú évek óta kialakult gyakorlatot Guido Westerwelle alkancellár-külügyminiszter is kihasználta, az Argentínát, Brazíliát, Chilét és Uruguayt érintő dél-amerikai körútra a liberális FDP elnökét élettársa, az önköltséges -értsd a normál tarifa harminc százalékát fizető - Michael Mronz is elkísérte.

Westerwellének azonban nemcsak azért kell magyarázkodnia, hogy a civilben rendezvényszervező cégben érdekelt élettársa esetleg saját üzleti céljaira használja ki a diplomáciai kereteket. Brazília a 2014-es labdarúgó-világbajnokság, illetve a 2016-os nyári olimpia miatt lehet érdekes a tavalyi berlini atlétikai vb körül bábáskodó Mronznak. A német ellenzék és a sajtó azt is feszegeti, hogy milyen alapon válogatják ki a külügyminiszteri delegáció tagjait. A jelek szerint olyan vállalatvezetőket részesítenek előnyben, akik sajtóértesülések szerint komoly adományokkal támogatták a német szabaddemokratákat, vagy közel állnak Westerwelle családjához.

Többek szerint az urambátyám viszonyokat idézi, hogy a külügyminiszter korábbi japán és kínai látogatásakor egy olyan cég ügyvezetője is helyet kapott a küldöttségben, mely vállalkozás egyik tulajdonosa Kai Westerwelle, a politikus öccse.

A német külügy szóvivője szerint azonban minden az előírásoknak megfelelően zajlott. Westerwelle – szociáldemokrata és zöldpárti elődeihez, Frank-Walter Steinmeierhez és Joschka Fischerhez hasonlóan – maga válogat(ott) a külügyi apparátus által felterjesztett listából. Az üzletemberek minden költséget maguk fizetnek, őket nem illeti meg semmilyen kedvezmény. Angela Merkel kancellár – szóvivője révén – védte meg koalíciós partnerét. Azzal a langyos megfogalmazással, hogy „a külügyminiszter szabályszerűen járt el.”

Merkel visszafogottságának egyik oka, hogy a pártszínek nyomán fekete-sárgának hívott „polgári koalíció” csikorogva működik. A beígért nagy fellendülés várat magára, a közvéleménykutatások szerint a németek elkezdték visszasírni a kereszténypártok és a szociáldemokraták nagykoalícióját. Westerwelle pártja, az FDP pár hónap leforgása alatt támogatói közel egyharmadát elveszítette.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.