Rosszul kezelt romák Rómában
– Fegyveres katonákkal terelték ki a nőket és a gyerekeket az elhagyott sörgyár épületéből! Az első éjszakát menhelyen töltötték, azután mentek, ahova tudtak. Négyszáz ember, közülük negyven gyerek a közeli iskolába járt – idézte fel a Casilino 700 nevű romatábor múlt novemberi felszámolását Ignacio Jovtis. A londoni székhelyű nemzetközi emberjogi szervezet Olaszország-felelőse csütörtökön Rómában mutatta be az Amnesty International (AI) jelentését, amely szerint Olaszország rossz választ ad a romaproblémákra.
Róma jobboldali főpolgármestere Gianni Alemanno fél éve indította el a főleg a volt Jugoszláviából és Romániából érkezett, a terv olasz neve szerint nomád romák költöztetési tervét. A hárommillió lakosú fővárosban száz csoport telepedett le: ideiglenes táborban, a Tevere folyó partján, parkokban, parkolókban, lakókocsival vagy barakkban. Most hatezer embert tizenhárom külvárosi telepre helyeznek át – eddigi „szállásaik” felszámolásával. Az AI szerint közel ugyanenynyinek önerőből kellene megoldást találnia, miközben Milánóban és Firenzében is hasonló „barakktakarítás” kezdődött.
Rómában ledózerolták az Európa legnagyobb romatáboraként ismert Casilino 900-at is. Volt, aki negyven éve ebben az „ideiglenes” táborban élt. –Tizenötezer gyerek született itt, az utolsót Casilinónak kereszteltük – mondta a lakását földig romboló markológépek között a tábort vezető Najo Azdovic. – Az előzetes értesítés és alternatív szállás nélküli kilakoltatás sérti az emberi jogokat – hangsúlyozta Christine Weise. Az Amnesty Italia elnöke szerint a kilakoltatottak nem nomád romák, de Róma peremén lakás, munka, közlekedés, iskola nélkül azokká válnak.
A főpolgármesteri hivatal szerint a romok között csak nyolcvan tonna szemetet találtak. – Jobb, ha a cigány gyerekek víz és villany nélküli barakkban élnek és a szemétben játszanak? – reagált Domenico Naccari, az önkormányzat egyik illetékese. Az AI aktivistái elismerik, a romák melletti kiállásuk az egyik legnehezebb kampányuk. A felmérések szerint a rómaiak nagy része úgy gondolja, a romáknak nincs joga önkormányzati lakáshoz.
Kiemelt helyen a cigányok elleni erőszak
Első helyen figyelmeztet a romákkal szembeni erőszak 2009-es fokozódására az amerikai külügyminisztérium emberjogi jelentésének Magyarország-fejezete. A szokásos éves dokumentum, amelyet csütörtökön mutattak be Washingtonban, rögzíti: „a szélsőségesek fokozottan célba vették a romákat, négy roma halálát, illetve másoknak számos sebesülést okozva. Változatlanul megkülönböztetés érvényesült a romákkal szemben az oktatásban, a lakhatásban, a foglalkoztatásban és a szociális szolgáltatásokhoz való hozzáférésben”.
A jelentés, mint mindig, leszögezi, hogy hazánkban többpárti a demokrácia, és a kormányszervek például nem hajtottak végre politikailag motivált gyilkosságokat, ilyen indíttatású eltűnéseket pedig nem jelentettek. A rendőrség viszont túlzott erőt alkalmazott a gyanúsítottakkal, főleg romákkal szemben – állítja a jelentés. (Washingtoni tudósítónktól)