„Több zsidót mentett meg, mint Churchill és Roosevelt!”
A Nagy Szent Gergely pápai rend lovagparancsnoki keresztjének birtokosa (a többi közt Semjén Zsolttal együtt), ám saját megfogalmazásában: „csak egy zsidó fiú” New York Queens városrészéből. Gary Krupp a The New York Post hasábjain nemrég megjelent véleménycikkére, amelyben a 62 éves egykori orvosiműszer-kereskedő XII. Pius pápa (1939–1958) zsidómentő tevékenységét méltatta, olyannyira felfigyeltek, hogy portréja a The New York Times (NYT) címoldalára került. Az idejét ma már kizárólag a feleségével közösen alapított és a felekezetek közötti megbékélést szolgálni hivatott Pave the Way (Kövezd ki az utat!) alapítványnak szentelő férfi ugyanis úgy véli: „XII. Pius a második világháború leg nagyobb hőse volt. Több zsidót mentett meg, mint Roosevelt, Churchill és a töb biek együttvéve. Nem szabad engednünk, hogy problémát okozzon katolikusok és zsidók között.”
E vélemény a legkevésbé sem számít általánosan elfogadottnak a zsidóságon belül, amely – a kutatókhoz hasonlóan – igencsak megosztott a 260. római pápának a holokausztban (vagy annak megakadályozásában) játszott szerepét illetően. A „Hitler pápájától” kezdődően odáig terjed a skála, hogy a jeruzsálemi Jad Vasem intézet „a világ igazaként” ismerje el tevékenységét – Krupp szerint több mint 860 ezer zsidó életének megmentését. Az ő alapítványa szervezte a volt egyházfő halálának 50. évfordulójára rendezett konferenciát. Ám nehéz nem észrevenni, hogy erre is XII. Pius folyamatban lévő boldoggá avatási szertartásának kontextusában került sor, noha kulcsfontosságú levéltári dokumentumokba csak 2014-ben tekinthetnek be a történészek.
Decemberben mindenesetre XVI. Benedek tiszteletreméltóvá nyilvánította elődjét, ami után már „csak” a csodatétel bizonyítására van szükség a boldoggá avatáshoz. A kinevezett posztulátor korábban értésre adta, a pápa nem szeretné, ha az ügy éket verne katolikusok és zsidók közé. Elképzelhető tehát, hogy Krupp csak eszköz? Deborah Dwork, a massachusettsi Clark Egyetem NYT-nak nyilatkozó holokausztkutatója –aki az „amatőrnél rosszabbnak, nevetségesnek” minősíti a műszerkereskedő „kutatásait” – úgy véli: a férfit könnyen manipulálhatják a Vatikán körei.Eric Green berg rabbi, a Rágalmazásellenes Liga egy illetékese szerint Krupp „félretájékoztatási kampányt” folytat.
A katolikus szakemberek megosztottak. Margherita Marchione nővér, a Fairleigh Dickinson Egyetem nyugalmazott professzora, XII. Piusz kutatója és védelmezője szerint Krupp „csodálatos ember”, aki „felrázza a dolgokat”. Ám John Pawlikowski atya, a Chicagói Egyetem társadalometika-tanára azt állítja: a Vatikán csak lejáratja magát vele, hogy egy gyékényen árul a szakmailag megkérdőjelezhető New York-i férfival.