Meghalt a szunnita „szentatya”
Az Al-Azhar Egyetem növendékei szerte a világban tanítanak. Tavaly nyáron Barack Obama amerikai elnök is itt mondta el a muszlim közösségnek szánt beszédét. Tantávit – aki korábban Egyiptom fő muftija volt – 1996-ban nevezte ki az egyetem vezetőjének Hoszni Mubarak államfő. A sejk személye és értelmezései megosztották a szunnitákat: sokan azzal vádolták, hogy valójában csak a mérsékelt iszlámot népszerűsíteni kívánó kairói kormány vallási szócsöve, ugyanakkor az egyetem hatalmas tekintélyt kölcsönzött neki.
Tantávi többször magára haragította a szélsőségeseket. A sejk támogatta a szervátültetést, elítélte a női körülmetélést, mint nem muszlim hagyományt, és támogatta a nők kormányzati szerepvállallását. Nem csak a radikálisokat döbbentette meg azzal a 2004-ben hangoztatott véleményével, hogy a muszlim lányok igenis vegyék le a fejkendőt a francia iskolákban. Szerinte kisebb bűn levenni a kendőt, mint megtagadni a lányoktól az oktatást. Tavaly megtiltotta az Al-Azhar női hallgatóinak, hogy az egész testet elfedő ruhát, a nikábot viseljék az óráikon (amelyeket egyébként csak nők látogathatnak). A szélsőségességet az iszlám ellenségének nevezte, elítélte az öngyilkos merénylőket. Elítélte azt is, ahogy a szélsőségesek kisajátították a „dzsihád” (szent harc) kifejezést, amely tágabb értelmű megtisztulást, küzdelmet is jelent. Izraellel kapcsolatban ellentmondásos álláspontot hirdetett. Bár támogatta az izraeli–palesztin békefolyamatot, 1997-ben szent harcra szólított fel Jeruzsálem visszafoglalása érdekében.
A szunnita tudóst Medinában temetik el, közelMohamed próféta sírhelyéhez. Átmenetileg Tantávi helyettese veszi át az Al-Azhar irányítását, amíg Mubarak elnök – várhatóan hasonlóan mérsékelt tudóst – nevez ki az intézmény élére.