Függetleneket csalogat Janukovics pártja
„Alkotmányos puccsnak” minősítette azonban az elképzelést a tegnap lemondatott miniszterelnök, Julija Timosenko pártja. Az ukrán kormányfő mögött álló koalíció azután egy hónappal esett szét, hogy Timosenko az elnökválasztáson alulmaradt Janukoviccsal szemben. Szerdán a parlament 450 képviselőjéből 243 támogatta a kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt. A szavazás után Timosenko nem maradt székében, hogy ellássa az ügyvezetői teendőket. Feladatait helyettesére, Olekszander Turcsinovra ruházta át. Azt nem tudni, a volt miniszterelnök jelenleg hol tartózkodik.
Janukovics pártjának harminc nap áll rendelkezésére, hogy új koalíciót hozzon össze. Ha ez nem sikerül, előre hozott választásokat kell kiírni. A Régiók Pártja jelenleg a legnagyobb parlamenti erő, azonban még támogatóival együtt sincs meg a kormányalakításhoz szükséges többség. A Reuters jelentése szerint ezért szüksége lesz az egykori elnök és a narancsos forradalom másik vezéralakja, Viktor Juscsenko pártjának támogatására. A frakció bizonyos tagjainak támogatására akár számíthat is az új elnök: a Mi Ukrajnánk 71 képviselőjéből ugyanis 18 támogatta szerdán a bizalmatlansági indítványt.
– Az Európai Unió szorosabb kapcsolatra törekszik Ukrajnával – jelentette be ugyancsak tegnap Stefan Fuelle. A bővítésért és a szomszédságpolitikáért felelős EU-biztos szerint többek közt a kereskedelem, az energiaellátás és a vízumkérdések terén lehetne erősíteni a kapcsolatokat. Fuelle azonban hozzátette: ezért Ukrajnának is tennie kell. Így fel kell újítania az együttműködést a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), át kell vizsgálnia az energetikai infrastruktúrát, Janukovicsnak pedig együtt kellene működnie akár az ellenzékkel is.