Stuttgartból Tennessee-be menekült a német család
Ezzel hoszszú idő után ők az első német család, akik politikai menekültként telepedhetnek le a tengerentúlon.
A Romeike család azzal érvelt, hogy Németországban a vallási meggyőződésükmiatt üldözik őket. A Stuttgart környékéről származó, mélyen vallásos evangélikus házaspár úgy látta, hogy a jelenlegi német iskolarendszer nem biztosít megfelelő kereteket és körülményeket a gyermekeik oktatására. A két nagyobb csemetét annak rendje és módja szerint ők is beíratták ugyan egy állami iskolába –ám a neveletlen osztálytársak, a családétól eltérő értékrendet valló tanárok, no és a szexuális felvilágosítást szolgáló igencsak explicit tankönyv láttán gyorsanmeggondoltákmagukat. Helyette – egy távoktató evangélikus tankönyv alapján – az otthoni tanítással próbálkoztak.
A német hatóságok azonban nem hagyták ennyiben a dolgot: először javasolták, hogy írassák a gyerekeket más, egyházi vagy alternatív iskolákba, de Uwe Romeike szerint ott még tragikusabb volt a helyzet. Pénzbírsággal sújtották őket, s végül egy hajnalon megjelent a rendőrség, hogy erőszakkal iskolába vigye a gyerekeket. „15-20 percig csöngettek, de nem engedtem be őket. Végül megfenyegettek, hogy betörik az ajtót. Mi tehettem volna?” – emlékszik vissza a családapa a német internetes Netzeitungnak adott interjújában.
A síró, tiltakozó gyerekeket végül egy rendőrautó vitte az iskolába. Mindennek tetejében 2006 májusában a német alkotmánybíróság úgy döntött, hogy az iskolalátogatás minden gyerek kötelessége. Ha a szülő ellenáll, könnyen elveszítheti csemetéit.
A rendőrség kiszállása fordulópont volt a család életében. Az apa már hallott korábban az amerikai Home School (vagyis a gyermekeiket otthon tanító) családok mozgalmáról, és hozzájuk fordult segítségért. Az Egyesült Államokban becslések szerint 2 millió gyerek - az iskolakötelezettek csaknem három százaléka – marad így ki az iskolából, és semmilyen szankció nem sújtja őket. A civilben koncertzongorista Uwe Romeike eladogatta a család ingóságait, köztük a Bösendorfert, és családjával együtt elhagyta Németországot.
Romeikéékmásfél éve a Tennessee-i Morristownban élnek, és – sok ottani családhoz hasonlóan – ők sem kísérik reggel iskolába a gyerekeket, hanem egy megadott tanterv szerint otthon, az ebédlőasztalt körülülve okítják őket. – Nem vagyok fundamentalista őrült, aki ki akarja zárni az életéből a külvilágot. Csak nem tetszett, hogy miféle értékek uralják a német iskolákat. A könyvek tele vannak boszorkányokkal, ördögökkel, engedetlen gyerekekkel, vagyis rossz példákkal. Mi lesz így a nevelésből? – indokolja döntését a The New York Timesnak. Megszületett nemrég a döntés a memphisi bíróságon a család menekültkérelméről, és ez még a jogban jártasakat is meglepetésként érte. A szövetségi bevándorlási bíró ugyanis egyértelműen leszögezte, hogy a családnak jár a politikai menedékjog, mivel okkal félhetnek attól, hogy hazájukban vallási meggyőződésük miatt üldözni fogják őket. A német szabályozás teljességgel ellentétes azzal, amiben mi hiszünk – dörögte Lawrence Burman bíró.
A németek viszont értetlenül állnak az ítélet előtt: szerintük a megfelelő általános oktatási színvonalat csak az iskola tudja biztosítani, amely ráadásul képes integrálni a különféle anyagi, kulturális, vallási hátterű gyerekeket, és nem utolsósorban megakadályozza a „párhuzamos társadalmak” (a többségi, illetve a bevándorlócsoportok egymástól való elszigetelődése) létrejöttét.